Autotomia

1 kwietnia w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wernisaż wystawy Justyny Olszewskiej pt. Autotomia. Pokaz stanowi zapowiedź większego cyklu, którego odsłona planowana jest na przyszły rok.

Justyna Olszewska, „Autotomia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Olszewska, „Autotomia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Justyny Olszewskiej jest konsekwentną kontynuacją dotychczas poruszanych przez nią tematów związanych z cielesnością, a przede wszystkim ze skórą, którą artystka porównuje do mapy ludzkich doświadczeń. Skóra-membrana – nasza zewnętrzna warstwa nieustannie ściera się ze światem zewnętrznym, ulega transformacjom, mechanicznym uszkodzeniom.

Z jednej strony traktowana jest jak pancerz, który chroni nasze wnętrze przed światem, z drugiej strony jest łącznikiem pomiędzy tym, co skryte w głębi nas, a tym co nas otacza. Jest spoiwem, które niejako „zlepia się” z miejscem, przedmiotem, osobą.

Olszewska w swoich performensach rejestrowanych za pomocą kamery po raz kolejny wejdzie w złożone relacje z materią. Obiekty, z którymi będzie obcować, mają z założenia ulegać ciągłym transformacjom – posiadają pamięć dotyku, a właściwie dotyk pamięci.

Justyna Olszewska – urodziła się w 1990 roku w Szczecinie. Dyplom magisterski obroniła na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie pracuje jako Asystentka w II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na wydziale Edukacji Artystycznej UAP. Granice jej działalności sięgają video-artu, sztuki performance, instalacji oraz rzeźby. W swoich pracach często eksperymentuje ze swoim ciałem, które traktuje jak materiał twórczy. Została wyróżniona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013) oraz Stypendium Artystyczne Miasta Poznania (2015).

Więcej o wystawach w Galerii Sztuki Wozownia

Justyna Olszewska, Autotomia
Od 1 kwietnia do 3 maja 2016 roku
Wernisaż: 1 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz