• 2016-03-31

16. Tydzień Kina Hiszpańskiego

8 kwietnia w Kinie pod Baranami w Krakowie rozpocznie się 16. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego, będzie trwała do 14 kwietnia. To jedyna szansa na obejrzenie najciekawszych filmów hiszpańskich.

„Jak zostać Baskiem”, reż. Emilo Martinez Lazaro (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Jak zostać Baskiem”, reż. Emilo Martinez Lazaro (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tydzień Kina Hiszpańskiego to coroczne, jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone w całości kinematografii słonecznej Iberii. W programie 16. edycji znajdzie się 13 filmów – zarówno najgłośniejszych kasowych hitów ostatniego sezonu, jak i produkcji kameralnego kina artystycznego. Aż 12 z nich zagości na polskich ekranach po raz pierwszy. W tegorocznym przeglądzie zostaną zaprezentowane m.in. dwa największe przeboje hiszpańskiej kinematografii ostatnich dwóch lat: Jak zostać Baskiem oraz stanowiący jego kontynuację Jak zostać Katalonką. Obie komedie są utrzymane w tym samym ironicznym stylu.

 „Doskonały dzień na latawce”, reż. Marc Recha (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Doskonały dzień na latawce”, reż. Marc Recha (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Miłosno-rodzinne perypetie stanowią także oś historii w filmie otwarcia przeglądu – Teraz albo nigdy. Opowiada historię dwojga narzeczonych, którym na drodze do szczęścia staje paraliż lotniczy oraz wybuch wulkanu. W lekkim tonie zostały przedstawione także rozterki 30-latki na życiowym zakręcie w filmie Jak być normalną, tytułowych Zabłąkanych, którzy z ogarniętej kryzysem Hiszpanii wyruszają do Berlina w poszukiwaniu pracy, kłopoty 40-letniej jubilatki i milionerki w czarnej komedii Szczęśliwych 140 czy intrygi uwijających się w pocie czoła pracowników studia telewizyjnego w farsie Ta noc jest moja.

Hiszpańskie kino potrafi jednak dostarczyć widzom nie tylko śmiechu i rozrywki, lecz także zadumy. W refleksyjny nastrój wprowadzi film Doskonały dzień na latawce o sile więzi rodzinnych i potędze rozmowy, przepełniony magią i skłaniający do poszukiwania inspiracji obraz Isla Bonita czy oparty na powieści Eduardo Blanco Amora – jednego z najważniejszych galisyjskich pisarzy – dramat W cugu, rozgrywający się w trudnych czasach po wojnie domowej. W programie przeglądu znalazły się również dwa filmy akcji: Sławetny: Agent sekretny ekranizacja jednego z popularnych do dziś komiksów z lat 60. autorstwa Manuela Vázqueza oraz Nieznany, który zamknie tegoroczny Tydzień Kina Hiszpańskiego.

Tydzień Kina Hiszpańskiego
Od 8 do 14 kwietnia 2016 roku
Kino pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz