Young-Jae Lee we Wrocławiu

4 kwietnia Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy Naczynia. Znajdzie się na niej ceramika koreańskiej artystki Young-Jae Lee, uhonorowanej tytułem doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tego samego dnia odbędzie się również uroczystość z okazji nadania Young-Jae Lee zaszczytnego tytułu akademickiego oraz otwarcie cyklu wystaw towarzyszących.

Young-Jae Lee, Misy na wystawie w Pinakotece w Monachium, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Young-Jae Lee, Misy na wystawie w Pinakotece w Monachium, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Naczynia ukazuje wyjątkowość i oryginalność twórczości autorki, która dzieło swojego życia oparła na formach naczyń. Kolekcja 21 wazonów o kształcie wrzeciona – Spindelvase, jak nazywa je sama artystka  – zostanie uzupełniona o układ płaskich obszernych mis. Wszystkie elementy, w których autorka sięga do tradycyjnej formy naczyń dawnej Korei, zostały wytworzone na kole garncarskim. Przez to spojrzenie wstecz, zwrócenie się do korzeni, artystka prezentuje nam swój stosunek do ceramiki, w której główną ideą jest dla niej poszukiwanie harmonii oraz zbliżenie do ideału piękna w formie i kolorze.

W koreańskiej tradycji naczynia o wrzecionowatym kształcie, nazywane księżycowym garnkiem, stanowiły formy odwołujące się do czystości Natury i służyły jako pojemniki. Zrealizowane współcześnie przez artystkę, tworzące instalację multiplikowanych korpusów, zyskują kontemplacyjny charakter oraz siłę rzeźb i indywidualność unikatowych obiektów.

Young-Jae Lee, Naczynia „Spindelvasen”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Young-Jae Lee, Naczynia „Spindelvasen”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z kolei cykl ekspozycji będzie okazją do zaprezentowania wielowymiarowości dzieł Young-Jae Lee i spadkobierców jej twórczości w dziedzinie rzemiosła artystycznego. W Galerii Neon wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zostaną otwarte dwie wystawy – pierwsza poświęcona twórczości koreańskiej artystki i druga podsumowująca 25 lat działalności pracowni koła garncarskiego wrocławskiej ASP. Połączenie tych wystaw jest nieprzypadkowe, bowiem to właśnie Young-Jae Lee stworzyła możliwość poznania tej zaniechanej przed laty techniki młodej wówczas asystentce, a obecnie już profesor nadzwyczajnej Katarzynie Koczyńskiej-Kielan. Dzięki spotkaniom obu artystek obiekty ceramiczne, naczynia, rzeźby czy instalacje tworzone na kole garncarskim mogą znowu powstawać we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wrocławskie wystawy będą podsumowaniem całokształtu wieloletniej pracy Young-Jae Lee. Stanowią też kolejną znakomitą okazję do zaprezentowania szerokiej międzynarodowej publiczności Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Program wystaw towarzyszących:

  • Keramische Werkstatt Margaretenhöhe – Young-Jae Lee

Od 5 kwietnia do 8 maja 2016 roku
Wernisaż: 4 kwietnia, godzina 16.00
Galeria Neon, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Prezentacja obejmuje pełen asortyment naczyń realizowanych w manufakturze ceramicznej w technice garncarskiej, wykonanych według założeń projektowych i technologicznych Young-Jae Lee. Cechuje je funkcjonalność form, prostota kształtów i konsekwencja w budowie. Lee, opracowując ich założenia projektowe, odniosła się przede wszystkim do azjatyckiej kultury stołu, tradycji tworzenia naczyń i spożywania posiłków. Ograniczona do sześciu barw kolorystyka, odwołująca się do kamieni półszlachetnych, umożliwia indywidualne komponowanie zestawów. Każde z naczyń – czarka, filiżanka, talerz czy miska – wykonane jednostkowo na kole garncarskim, zachowuje jakość najwyższej klasy. Wszystkie produkty nadają się do używania w zmywarkach i kuchenkach mikrofalowych.

  • Wystawa Pracowni Koła Garncarskiego z okazji 25-lecia pracowni

Od 5 kwietnia do 8 maja 2016 roku
Wernisaż: 4 kwietnia 2016 roku, godzina 17.00
Centrum Sztuk Użytkowych, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Uroczystość ta, mimo że dotyczy jubileuszu pracowni wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest związana z osobą laureatki doktoratu honoris causa Young-Jae Lee. W 1989 roku prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan, wówczas asystentka I Pracowni Ceramiki Artystycznej, odwiedziła manufakturę Keramische Werkstatt Margaretenhöhe w Essen, gdzie poznała Young-Jae Lee. Konsekwencją tamtego spotkania była nie tylko wspólna wystawa obu artystek. Koreańska ceramiczka, będąca wówczas również na progu swojej kariery zawodowej, stworzyła możliwość poznania tej zaniechanej w Polsce techniki. W trakcie kolejnych lat Katarzyna Koczyńska-Kielan odwiedzała pracownię, ucząc się od garncarzy techniki toczenia na kole garncarskim. Swoją wiedzę i umiejętności przekazywała wrocławskim studentom. Wprowadzony przez nią autorski program nauczania technik garncarskich miał na celu przywrócenie tej jednej z najstarszych technik ceramicznych jako równorzędnego, współczesnego sposobu kształtowania materii ceramicznej za pomocą koła garncarskiego. Celem stało się, przy wysokim poziomie nauczania samej techniki, wskazanie wszechstronnych, nowoczesnych w wyrazie możliwości jej wykorzystania.

Young-Jae Lee, Naczynia
Od 5 kwietnia do 8 maja 2016 roku
Wernisaż: 4 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Wystawa została przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Uroczystość przyznania tytułu: 4 kwietnia 2016 roku, godz. 11.00 (Aula Leopoldyńska Uniwersytetu Wrocławskiego)
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz