• 2016-03-30

Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca

2 kwietnia w  Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie Piotr Bikont wystawi swoją adaptacje słynnej powieści satyrycznej Iliji Erenburga Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca. Będzie to jedyna okazja do obejrzenia w Warszawie spektaklu przygotowanego przez Stowarzyszenie Teatralne Badów.

„Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lejzorka Rojtszwańca, krawca  z Homla, prześladuje niewyobrażalny pech. Życie upływa mu we względnym spokoju w białoruskim miasteczku, gdzie prowadzi niewielki zakład krawiecki, do czasu, kiedy będąc nieszczęśliwie zakochanym ciężko wzdycha. Na jego nieszczęście okazuje się, iż owa refleksja nad trudną miłością przydarza mu się podczas publicznego odczytu dekretu władzy radzieckiej.

Z pozoru niewinne westchnienie zostaje uznane za czyn zbrodniczy, wymierzony w powagę urzędu państwowego. Życie Lejzorka, biegnące do tej pory leniwym rytmem, staje na głowie, a on sam zmuszony jest do opuszczenia swojej rodzinnej miejscowości. Od tej pory staje się uosobieniem Żyda Wiecznego Tułacza, przemierzającego świat w poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na Ziemi.

Joanna Fidler i Paweł Pabisiak (autor: Piotr Kozarzewski)

Joanna Fidler i Paweł Pabisiak (autor: Piotr Kozarzewski)

Podczas swojej wędrówki Lejzorek przekonuje się, że świat nie jest mu przychylny, wręcz przeciwnie – jest brutalny i wrogi, a wszędzie czekają na niego sidła zastawiane na niego przez ludzi mu niechętnych. Koleje losu pchają naszego bohatera w głąb  Związku Radzieckiego, do rządzonych przez faszystów Niemiec, przez Polskę, Prusy, Francję, a nawet Chiny  do Ziemi Obiecanej – Izrael.

Jednak nawet tam krawiec z Homla nie zaznaje szczęścia i spełnienia. Jego wędrówka ma bowiem wymiar symboliczny, a dotarcie do punktu docelowego wcale nie oznacza jej kresu.  W świat zmagań Lejzorka Rojtszwańca z prześladującym go pechem i niepowodzeniami reżyser Piotr Bikont przenosi nas dzięki grze jedynie dwóch aktorów: Joanny Fidler (w roli tytułowej) i Pawła Pabisiaka, wcielającego się we wszystkie postaci spotykane przez krawca z Homla.

Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca
Reż. Piotr Bikont
Premiera: 2 kwietnia oraz 3 kwietnia 2016 roku
Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie

Dodaj komentarz