• 2016-03-30

Natalie Portman debiutuje jako reżyserka

Już 1 kwietnia na ekranach polskich kin ekranizacja powieści Amosa Oza Opowieść o miłości i mroku, najlepiej sprzedającej się izraelskiej powieści wszech czasów i światowego bestsellera. To debiut reżyserski Natalie Portman, w którym aktorka zagrała też główną rolę i do którego napisała scenariusz.

Natalie Portman, „Opowieść o miłości i mroku”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalie Portman, „Opowieść o miłości i mroku”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekranizacja autobiograficznej powieści Amosa Oza to przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina swoich rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielską, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią Fanię. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa znajdowała ukojenie w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością… Jak bardzo wpłynęło to na życie chłopca, który zostanie światowej sławy pisarzem?

Nie wiedziałam, że zagram w tym filmie. Zawsze sądziłam, że go tylko wyreżyseruję. Kiedy zaczęłam o tym myśleć, miałam 26 lat, a Fania była zdecydowanie dojrzalszą kobietą. Ale nie zdobyłabym funduszy na produkcję, gdybym nie zagrała tej postaci. Próbowałam przez kilka lat, ale się nie udawało. Mówiono mi: „Jeżeli zagrasz, możemy się dołożyć”. W końcu tak się stało – mów Natalie Portman.

Autorem zdjęć jest jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – Sławomir Idziak.

Opowieść o miłości i mroku
Reż. Natalie Portman
Premiera: 1 kwietnia 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: Next Film

Dodaj komentarz