Bez ujścia

1 kwietnia Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy Sebastiana Kłosowskiego zatytułowanej Bez ujścia. Twórczość artysty osadzić można w kontekście praktyk postkonceptualnych związanych ze środowiskiem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego ważnymi współtwórcami byli Jarosław Kozłowski oraz Jerzy Ludwiński.

Sebastian Kłosowski, „Drzwi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sebastian Kłosowski, „Drzwi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swojej twórczości Kłosowski buduje instalacje, w których wykorzystuje często przedmioty gotowe (czasami znalezione), codzienne, wyseparowane ze swojego pierwotnego otoczenia. Krzyżując je ze słowem lub tekstem, tworzy swego rodzaju „definicje, w których słowa odzyskują znaczenie”. Artysta zaprezentuje w Wozowni instalacje zbudowane według swoistego planu Obiekt-Przestrzeń-Słowo, w których obiekty znane i rozpoznawalne tworzą tylko powierzchniową warstwę. Jednak po zadaniu pytania ze strony nas jako odbiorców, prace odsłaniają nową, często nieczytelną i niezrozumiałą przestrzeń.

Nie jest problemem mówić o rzeczach, które znamy. Problemy pojawiają się, gdy chcemy poruszyć obszary nam nieznane. Bez wiedzy nie jesteśmy w stanie tego zdefiniować, przekazać, często nie jesteśmy w stanie zadać pytania. Najczęściej okazuje się, że właśnie pytanie jest najważniejsze. W przestrzeni przez nas rozpoznawalnej wszystko podlega naszej obserwacji i tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo co w niej jest ważne, aktualnie ważne, najistotniejsze, niepodważalne. Otwartość na paradoks sprzyja zatrzymaniu i kontestacji, zobowiązuje do myślenia przy podjęciu każdej decyzji. Weryfikuje szablonowość myślenia, rutynę oceny i postępowania. Określa uniwersum, w którym wszechświat znajduje swoje oblicze – pisze Sebastian Kłosowski.

Sebastian Kłosowski – urodził się 1970 roku w Toruniu. W roku 1996 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP). Jego twórczość wywodzi się z postkonceptualnego środowiska poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a którego ważnymi współtwórcami byli właśnie wykładowcy uczelni: Jerzy Ludwiński, u którego Kłosowski zrealizował dyplom z zakresu teorii sztuki, oraz Jarosław Kozłowski prowadzący Pracownię Instalacji i Rysunku, w której artysta zrealizował dyplom praktyczny. W latach 1995–1997 współpracował z Fundacją Praktyk Artystycznych i uczestnicząc w jej wystawach.

Sebastian Kłosowski, Bez ujścia / Without issue
Od 1 kwietnia do 3 maja 2016 roku
Wernisaż: 1 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz