Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego

30 marca w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się premierę książki Grzegorza Piątka Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego. W rozmowie udział wezmą Grzegorz Piątek oraz Piotr Kibort.

Grzegorz Piątek, „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” – plakat (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Grzegorz Piątek, „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” – plakat (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Dokonania – albo raczej: nasze wyobrażenie o dokonaniach–Stefana Starzyńskiego stały się w ostatnich latach wyznacznikiem dla kolejnych prezydentów stolicy, działaczy społecznych, kulturalnych oraz urbanistów. Wspomnienie przedwojennej Warszawy urosło do rangi kulturowego mitu i do niedawna mało kto ośmielał się polemizować z obiegowymi opiniami o bohaterskim prezydencie stolicy i o samym mieście  Paryżu -Północy. Analiza materiałów archiwalnych i wspomnień pozwoliła Grzegorzowi Piątkowi na nowo, krytycznym okiem architekta i varsavianisty, spojrzeć na Starzyńskiego i Warszawę jego czasów.

Przyszły bohater jawi się nam jako jeden z wielu podobnych mu działaczy sanacji, nie wyróżniający się niczym poza wyjątkową pracowitością. Jak to się stało, że osoba nigdy nie sytuowana wysoko w hierarchii władzy, została zapamiętana jako mąż stanu? Jakie „zadania specjalne” zostały mu powierzone i jak się z nich wywiązywał? Te i inne kwestie Grzegorz Piątek próbuje rozwikłać. I nawet jeśli nie znajduje wszystkich odpowiedzi, rzuca całkiem nowe światło na postać legendarnego prezydenta i historię przedwojennej Warszawy.

Grzegorz Piątek (ur.1980) –  jest krytykiem  architektury, badaczem  dziejów Warszawy, kuratorem, publicystą , z wykształcenia architektem. Współautor licznych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012) oraz cyklu Archimapa. Opublikował także Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 20052011 był członkiem  redakcji miesięcznika „Architektura Murator”. Stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, której misją jest popularyzacja wiedzy o architekturze. Obecnie pisze pracę doktorską poświęconą wystawom o Warszawie przygotowanym za prezydentury Stefana Starzyńskiego.

Grzegorz Piątek, Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego
Premiera: 30 marca 2016 roku, godzina 18.00
Muzeum Narodowe w Warszawie
Wydawnictwo W.A.B.

1 komentarz do artykułu “Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”

  1. karol

    książka słaba, bardzo tendencyjna, ale wydawnicwo z propagandowego kręgu pewnej opcji gwarantuje klakierską promocję

Dodaj komentarz