• 2016-03-29

ADU i kuratorki

2 kwietnia w galerii Awangarda BWA Wrocław odbędzie się performens ADU, czyli gwiazdy stworzonej przez artystkę multimedialną Adę Karczmarczyk. Przed ADU z najnowszą odsłoną Koncertu Organowego wystąpią kuratorki. Wieczorny koncert poprzedzi spotkanie z autorką, które poprowadzi Paweł Jarodzki. Wszystko to w ramach drugiej edycji F/M Festiwalu odbywającego się pod hasłem Śmiało!.

Ada Karczmarczyk, „Oblubienice”, fot.Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ada Karczmarczyk, „Oblubienice”, fot.Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ada Karczmarczyk znana również jako ADU urodzona w 1985 roku artystka multimedialna, performerka, blogerka, kompozytorka i piosenkarka. W swojej twórczości stara się łączyć trzy niespajalne, walczące ze sobą światy: popkultury, sztuki i duchowości. Absolwentka kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Laureatka wielu konkursów: Doliny Kreatywnej, Kanonu Twórców oraz Spojrzeń 2015 Nagrody Fundacji Deutsche Bank. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych wystaw. W 2010 roku odbyła rezydencję artystyczną w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kuratorki to grupa artystyczna tworzona przez artystki-kuratorki, absolwentki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od 2009 roku zajmują się organizowaniem (sobie) wystaw, realizowaniem projektów oraz różnorodnymi działaniami artystycznymi. We wspólnych działaniach dziewczyny stawiają na żart i absurdalną grę znaczeń. Działania artystyczne Kuratorek najczęściej przyjmują formę performensu, happeningu, interwencji działań skierowanych na interakcję z odbiorcą. Najbardziej inspiruje je rzeczywistość, którą komentują w lekki, zabawny i absurdalny sposób, dotykając często jednak kwestii niezwykle istotnych jak komercjalizacja sztuki, mechanizmy rządzące nowoczesną sztuką, rola artysty etc. Skład Kuratorek kilkakrotnie ulegał zmianom. Obecnie grupę tworzą: Anna Gądek, Elżbieta Gądek, Malwina Mielniczuk i Maria Bitka.

Koncert Organowy to interaktywny performens muzyczny. Artystki wykorzystują w nim gąbkowe, wyszywane instrumenty, nawiązujące formą do ludzkich organów wewnętrznych do wydawania noise’owych dźwięków. Jest to autorski projekt – wszystkie elementy (opracowanie systemu interakcji, przygotowanie sampli, przygotowanie instrumentów, kompozycje) zostały zaprojektowane i zrealizowane przez członkinie zespołu, dzięki czemu powstała swoista hybryda elektroniki i fizjologii. Jedną z ważniejszych inspiracji do stworzenia takiego działania była haruspicja – czyli wróżenie z organów. Forma akcji jest wciąż żywo rozwijana ze względu na swój improwizacyjny charakter. Koncerty są rodzajem performensu muzycznego; atrakcyjne wizualnie, ukazują radość fizyczności, złożoność organizmów, bliskość dźwięków naturalnych oraz zaaranżowanych przez człowieka.

ADU i kuratorki
Spotkanie z ADU: sobota, 2 kwietnia 2016 roku, godz. 16.30
Koncert: sobota, 2 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Awangarda BWA Wrocław
Bilety: 20 zł

Dodaj komentarz