Primabalerina

30 marca w Klubie Aktora Loża w ramach cyklu Czas na taniec!, organizowanego przez Balet Dworski Cracovia Danza, odbędzie się Primabalerina, czyli spotkanie z Ewą Głowacką.

„Primabalerina” – plakat (materiały prasowe organizatora)

„Primabalerina” – plakat (materiały prasowe organizatora)

Świetne warunki – piękna, smukła sylwetka, plastyczne ciało, elegancja ruchów, uroda i ogromne, pełne wyrazu oczy pomagają artystce uczynić z kreowanych heroin wiarygodne przedmioty zachwytu i miłości. Jej artystyczna intuicja pozwala trafnie odnaleźć klucz do postaci, obnażyć ich wnętrze, ukazać duszę – pisała o Ewie Głowackiej Renata Popkowicz-Tajchert w magazynie „Taniec” z 1992 roku.

Ewa Głowacka to laureatka Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku (1979), III Światowego Konkursu Baletowego w Osace (1980), Nagrody Młodych im. Wyspiańskiego I stopnia (1985), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1985), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Niżyńskiego. Obecnie pracuje jako pedagog oraz zapraszana jest jako juror konkursów baletowych.

Kiedy zastanawiam się nad tym, co w sposób szczególny wyróżnia Ewę Głowacką, co stanowi istotę jej sztuki, dochodzę do przekonania, że jest to artystyczna prawda. W jej kreacjach dominuje właśnie wiarygodność, utożsamianie się tancerki z powoływaną do życia postacią, wyrazista sublimacja uczuć – pisała o Ewie Głowackiej Renata Popkowicz- Tajchert.

Jak zwykle rozmowie będą towarzyszyć fragmenty filmów a także pokaz archiwalnych zdjęć. Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Primabalerina | spotkanie z Ewą Głowacką 30 marca 2016 roku, godz. 19.00 Organizator: Balet Dworski Cracovia Danza Współorganizator: Oddział ZASP Kraków Wstęp wolny!

Dodaj komentarz