• 2016-03-24

Przedpremierowy pokaz filmu Walser

Polska premiera Walsera odbędzie się dopiero w maju, jednak lubelska publiczność będzie miała okazję zobaczyć film kilka tygodni wcześniej. Specjalny pokaz odbędzie się 2 kwietnia w Galerii Labirynt.

„Walser”, fot. Adam Sikora (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Walser”, fot. Adam Sikora (źródło: materiały prasowe organizatora)

To pierwszy pełnometrażowy film fabularny jednego z najważniejszych współczesnych polskich twórców, Zbigniewa Libery. Artysta wymyśla nową, żyjącą poza cywilizacją, wspólnotę pięknych i dobrych ludzi. Język Conteheli został specjalnie stworzony na potrzeby filmu przez znakomitego tłumacza, Roberta Stillera.

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego – Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, wywołuje tylko chaos i destrukcję.

Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: postapokaliptycznym science fiction, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i glamour nie stoją ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.

Przedpremierowy pokaz filmu Walser (reż. Zbigniew Libera)
2 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj komentarz