• 2016-03-24

The Beatles, jakich nie znacie

Na 7 kwietnia w Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie oraz kino Iluzja przygotowały wydarzenie dużej wagi dla fanów The Beatles. Podczas spotkania z Piotrem Metzem będzie można poznać wyjątkowe fakty dotyczące działalności kultowego zespołu.

„The Beatles, jakich nie znacie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Beatles, jakich nie znacie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Metz to dziennikarz, radiowiec i kolekcjoner.  Niektórzy mówią, że kolekcja zgromadzonych przez niego płyt, ułożonych jedna na drugiej, przewyższyłaby Pałac Kultury w Warszawie. Na stałe współpracuje z radiową Trójką, ale jest znany także z telewizji. W latach 90-tych był naczelnym miesięcznika „Machina”, współtworzył muzyczne programy w Radio RMF FM. Jest miłośnikiem muzyki i znawcą zespołu The Beatles.

Na czwartkowy wieczór organizatorzy przygotowali odsłuch pierwszej kopii taśmy-matki albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Jak zapowiada Piotr Metz, jakość dźwięku oferowanego z takiej kopii jest bardzo wysoka i bardzo zbliżona do doznań zapewnianych przez oryginał. W Polsce to ekskluzywne wydarzenie obyło się dotąd dwukrotnie – w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia oraz podczas targów Audio Video Show 2015 roku. Uczestnicy tych wydarzeń określali je jako przeżycie niemal mistyczne.

Drugą, unikatową atrakcją wieczoru będzie projekcja fragmentów legendarnego filmu dokumentalnego o Beatlesach Let it be, w reżyserii Michaela Lindsay’a Hogga. Film ma swoją własną, ekscytującą historię: został nagrodzony Oscarem, a przedstawia najtrudniejszy czas w zespole – niedługo przed rozpadem – co, jakoby stawia zespół w niekorzystnym świetle, stąd blokowanie jego ponownego wydania. Mimo przygotowania w 2003 roku nowej, zremasterowanej wersji, film od lat 80-tych film nie jest oficjalnie dostępny. Zamknięty, opatrzony komentarzem Piotra Metza, pokaz w OKF, odbędzie się w oparciu o zgodę reżysera filmu M. L. Hogga.

Program wieczoru przewiduje także trzecią, niepowtarzalną okazję dla fanów zespołu – okolicznościową, przygotowaną tylko na jeden wieczór wystawę pamiątek po Beatlesach z kolekcji Piotra Metza, dostępną wyłącznie dla uczestników spotkania w sali OKF.

Współorganizatorem spotkania jest firma Delta-Audio Macieja Grabałowskiego, który zapewni najlepszy sprzęt do odtwarzania muzyki.

Wstęp na spotkanie jest biletowany. Bilety w cenie 70,- zł będą dostępne w kasie OKF od 23 marca.

The Beatles, jakich nie znacie – Spotkanie z dziennikarzem Programu III Polskiego Radia Piotrem Metzem
7 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Kino Iluzja w Częstochowie

 

Dodaj komentarz