Skrawki

Sigrid Combüchen w powieści Skrawki opisała historię wieloletniej korespondencji szwedzkiej pisarki i starszej kobiety. Książka, która w 2010 roku została uhonorowana Augustpriset, najważniejszą szwedzką nagrodą literacką, ukaże się w Polsce już w kwietniu.

Sigrid Combüchen, „Skrawki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sigrid Combüchen, „Skrawki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sigrid Combüchen jedną z bohaterek książki uczyniła siebie. Nadała też powieści ciekawą formę – listy od czytelniczki łączą się w niej z zapiskiem osobistych przemyśleń adresatki tych listów, a spomiędzy nich wyłania się obraz życia młodej dziewczyny i jej planów na to, jak nim pokierować.

Hedda mieszka z rodzicami i braćmi w Lund. W wyniku zawirowań rodzinnych i kilku niekoniecznie samodzielnych decyzji po maturze wyjeżdża do szkoły w Sztokholmie. Życie w stolicy całkowicie różni się od tego, które wiodła w Lund. Hedda dokonuje wyborów, które zaważą na jej dalszych losach.

Sigrid Combüchen (ur. 1942) – szwedzka pisarka, eseistka, dziennikarka i krytyk literacki, wielokrotnie nagradzana. Doktor honoris causa w dziedzinie literatury na Uniwersytecie w Lund.

Sigrid Combüchen, Skrawki
Przekład: Dominika Górecka
Premiera: 13 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz