• 2016-03-24

12 holenderskich fotografów za żelazną kurtyną

21 marca Muzeum Narodowe w Gdańsku (Gdańska Galeria Fotografii) zaprasza na wernisaż wystawy The Other Side / Po drugiej stronie. 12 holenderskich fotografów za żelazną kurtyną 1979–1989. Znajdą się na niej zdjęcia wykonane przez holenderskich fotoreporterów w krajach byłego bloku wschodniego.

Bertien van Manen, „The Other Side” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bertien van Manen, „The Other Side” (źródło: materiały prasowe organizatora)

9 listopada 1989 roku upadł mur berliński, dramatyczny symbol żelaznej kurtyny, który dzielił Europę na dwa bloki przez blisko czterdzieści lat. Dzisiaj – dwadzieścia siedem lat później – dwunastu holenderskich fotografów przypomina swoje fotografie wykonane w Europie Środkowej i Wschodniej od roku 1979 do czasu przewrotu około 1989. Premiera wystawy miała miejsce w Galerii Noorderlicht w Gronningen w 2014 roku.

Wystawa łączy wybitnych holenderskich fotografów dokumentujących okres przed i podczas różnych przełomowych momentów w byłych krajach komunistycznych. Fotograficznym pracom analogowym, utrzymanym w czerni i bieli oraz w kolorze, towarzyszą komentarze autorów dotyczące dokładnie momentów powstania zdjęć.

Pokaz poza historycznymi odniesieniami jest także szerokim przeglądem holenderskiego fotoreportażu lat 80. i początku 90. XX wieku. Wszyscy fotografowie nadal intensywnie pracują twórczo, a razem tworzą fundament nowej generacji europejskiej fotografii dokumentalnej i reporterskiej.

Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych wspieranych przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach Prezydencji Królestwa Niderlandów w Unii Europejskiej 2016.

Artyści: Ad van Denderen, Bertien van Manen, Vincent Mentzel, Leo Erken, Bert Verhoeff, Sabine Joosten, Piet den Blanken, Bert Spiertz, Hans van den Boogaard, Hans van der Meer, Ton Broekhuis, Ad Nuis.

Więcej o wystawach w Muzeum Narodowym w Gdańsku

The Other Side / Po drugiej stronie. 12 holenderskich fotografów za żelazną kurtyną 1979–1989
Od 22 kwietnia do 26 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 21 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)

Dodaj komentarz