• 2016-03-24

Nie jest łatwo być geekiem

1 kwietnia swoją premierę będzie miał film Dope (reż. Rick Famuyiva) – jeden z faworytów krytyki i publiczności Festiwalu Filmowego Sundance. To historia Malcolma (Shameik Moore), kończącego właśnie liceum chłopaka, który próbuje przetrwać w twardej rzeczywistości przedmieść Los Angeles.

„Dope”, reż. Rick Famuyiva (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dope”, reż. Rick Famuyiva (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nie jest łatwo być geekiem. Wie o tym Malcolm. Dorastał z samotną matką Lisą (Kimberly Elise) na przedmieściach LA. Ma obsesję na punkcie hip-hopu lat dziewięćdziesiątych, sam gra w punkowym zespole i marzy o Harvardzie. Ale jego życie zmienia się diametralnie, gdy wraz z kumplami – Diggy’m (Kiersey Clemons) i Jibem (Tony Revolori) trafia na urodzinową imprezę lokalnego dealera narkotyków Doma (raper A$AP Rocky). Trafia tam, bo wie, że na party będzie Nakia (Zoë Kravitz), w której się podkochuje. Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, a na imprezie zjawiają się gliniarze, Dom wrzuca do plecaka Malcolma narkotyki. Już z więzienia Dom daje Malcolmowi i jego kumplom wskazówki, co zrobić z towarem.

Tak oto przyszły student Harvardu poznaje grubą rybę narkotykowego biznesu – Austina Jacoby’ego (Roger Guenveur Smith). Ale Jacoby nie przyjmuje towaru. Co więcej, stawia chłopakom ultimatum – mają parę tygodni, by spieniężyć narkotyki, w przeciwnym razie, znajdą się w prawdziwych kłopotach. Nie znając reguł narkotykowego biznesu, Malcolm zwraca się z prośbą o pomoc do Willa (Blake Anderson), wiecznie ujaranego hakera. Chcą sprzedać towar za pomocą internetu, używając krypto waluty Bitcoin.

Czas mija, zbliża się termin składania papierów na uczelni. Malcolm znajduje się w środowisku, jakiego zawsze unikał – bandytów, broni, narkotyków i gliniarzy. Poznaje też seksowną córkę Jacoby’ego – Lily (Chanel Iman). Przy okazji dowiaduje się o życiu więcej niż kiedykolwiek. Poznaje mechanizmy, które rządzą światem i półświatkiem, dowiaduje się o prawdziwej wartości pieniądza i milionie rzeczy, o których nie miał pojęcia. O których szkoła nie uczy. Ale, co najważniejsze, poznaje też prawdę o sobie samym.

Dorastając w Inglewood, niebezpiecznych przedmieściach Los Angeles, dzisiejszy reżyser Rick Famuyiwa nigdy nawet nie pomyślał, że te okolice posłużą mu kiedyś do nakręcenia jednego z najbardziej wychwalanych przez krytykę filmów roku.

Te okolice mnie ukształtowały, stworzyły. Chcemy czy nie, miejsce dorastania nas określa, Dope jest powrotem do miejsc mojego dzieciństwa, to dlatego tak bardzo chciałem tam wrócić – mówi Rick Famuyiwa.

Od początku było wiadomo, że nierozerwalną częścią Dope będzie muzyka. Famuyiwie udało się pozyskać do współpracy laureata Grammy, nominowanego do Oscara Pharrella Williamsa, supergwiazdę światowej sceny muzycznej. Williams napisał i wyprodukował utwory, które w filmie wykonują Malcolm i jego kumple – punkowe trio Awreeoh.

Dope
Reż. Rick Famuyiva
Premiera: 1 kwietnia 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: United International Pictures

Dodaj komentarz