• 2016-03-24

Deborah J. Carter wystąpi w Poznaniu

17 kwietnia, w ramach Ery Jazzu wystąpi Deborah J. Carter. Amerykańska wokalistka należy do tej wąskiej grupy gwiazd, które nie siląc się na tanią popularność zdobywają zachwyt krytyków i uznanie szerokiej publiczności. Znana i oklaskiwana na całym świecie jest dzisiaj atrakcją największych festiwali (od Hiszpanii po Tajwan i Kolumbię) oraz prestiżowych sal. Aplauz zyskuje szczególnym, muzycznym uwodzeniem oraz osobistą charyzmą. Jej interpretacje wielkich standardów jazzu stawiają Deborah J. Carter wśród najciekawszych wokalistek dzisiejszego jazzu.

Deborah J.Carter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Deborah J.Carter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka urodziła się w Stanach, dzieciństwo spędziła na Hawajach oraz japońskiej Okinawie. Studiowała na prestiżowej Berklee School of Music w Bostonie i uczestniczyła w wielu amerykańskich projektach muzycznych. Sezonami koncertowała także w Hiszpanii oraz Holandii , która od wielu lat jest jej rodzinną oraz artystyczna bazą. Amerykańcy krytycy są zgodni, że Deborah jest jedną z nielicznych amerykańskich wokalistek, które poza Stanami zyskały ogromną popularność i uznanie. Jej nagrania i koncerty ze słynną Metropole Orchestra, Frankfurt Radio Symphony czy legendarnym Sedavi Latin Jazz Big Band stały się znaczącymi wydarzeniami artystycznymi.

Deborah J. Carter jest także gwiazdą kilku znaczących prezentacji estradowych pokazywanych w całej Europie. Szczególnym powodzeniem cieszy się The Jazz Legend z zestawem największych przebojów tej muzyki. Równie doskonale rekomendacje otrzymał Tribute to Louis Armstrong realizowany przez wokalistkę wraz z legendarnym saksofonistą Scottem Hamiltonem. Sporym powodzeniem cieszył się także cykl Daytripper – koncerty oraz album z jazzowymi wersjami przebojów The Beatles. Od kilku sezonów wokalistka uczestniczy także w prezentacji New York Round Midnight.

Najnowszy projekt Deborah J. Carter jest ukłonem w stronę muzyki genialnego innowatora jazzu, kompozytora i pianisty – Duke’a Ellingona. Diggin’ The Duke to brawurowo i sugestywnie intepretowane wielkie standardy Ellingtona w ciekawym opracowaniu combo Marka Zandvelda Podobnie jak przy wcześniejszych nagraniach wokalistka kieruje swe emocje wokół popularnego standardu. Wcześniej śpiewała tak na płycie  Round Midnight gdzie jej wersje Moonflower, Autumn Leaves czy Sister Moon nabrały całkowicie nowego, świeżego, jazzowego kolorytu. Album Diggin’ The Duke jest jeszcze bardziej dograny.

Unikając orkiestrowego brzmienia zespół M.Zandvelda tworzy subtelną, ciekawą muzycznie strukturę, w którą wtapia się wokalistyka Deborah J.Carter. Wielkie hity Duke’a Satin Doll, Solitude czy przebojowe Don’t Get Around Much Anymore stają się nowymi, nowoczesnymi piosenkami z zadziornym, swingowym odniesieniem. Raz jest to bluesujący I Ain’t Got Nothin’ but the Blues, raz melancholijny Prelude to a Kiss.

Deborah J.Carter
17 kwietnia 2016 roku, godz. 20.00
Piano Bar w Poznaniu

Dodaj komentarz