Festiwal Literatury dla Dzieci – podróże w czterech miastach

Przed nami trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci – największego europejskiego festiwalu poświęconego wyłącznie literaturze dla najmłodszych. Co w planach? Przeszło setka wydarzeń w czterech festiwalowych miastach: Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. To będzie miesiąc pełen niespodzianek, zaskoczeń, a także twórczych i emocjonujących spotkań z najlepszą dziecięcą literaturą. Początek już 10 maja w Gdańsku.

Festiwal Literatury dla Dzieci – logotyp (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Literatury dla Dzieci – logotyp (źródło: materiały prasowe)

Motywem przewodnim trzeciej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci będą podróże. Po małych i dużych ojczyznach. W czasie i przestrzeni. Daleko i blisko. Będzie okazja, aby zajrzeć do przeszłości, wybiec w przyszłość, przypomnieć to, co zapomniane, odkurzyć tradycje i przybić piątkę z etnografią. Organizatorzy udowodnią, że dawne nie musi być nudne, za to może być fascynujące i… nowoczesne. Nie zabraknie ważkich pytań o tożsamość i sens istnienia.

Dzieci będą słuchać, patrzeć, wąchać, smakować, dotykać i tworzyć. Bawić się, uczyć i przeżywać prawdziwe emocje zarazem. Kierunek festiwalowym wędrówkom wyznaczy przede wszystkim wyśmienita i starannie dobrana literatura, ale nie zabraknie innych dziedzin sztuki, bo Festiwal Literatury dla Dzieci stawia na ich korespondencję i wzajemne oddziaływania.

Festiwal Literatury dla Dzieci rzuca rękawicę spadającemu na łeb na szyję czytelnictwu. Na przekór druzgocącym statystykom i ponurym prognozom organizatorzy chcą wychowywać nowe pokolenia czytelników. Udowodnić, że czytanie książek nie jest passé, że z literaturą i w literaturę można się świetnie bawić.

Nie mniej istotne jest kształtowanie czytelniczych zwyczajów najmłodszych i pielęgnowanie prawidłowych nawyków u tych, którzy już zdążyli połknąć literackiego bakcyla. Festiwal chce inspirować do sięgania po kolejne tytuły i nowych autorów. Jednym z nadrzędnych celów wydarzenia jest również uczenie wartościowania, a także świadomego i aktywnego czytelnictwa, co ma pomóc w dobieraniu najlepszych książek.

Festiwal Literatury dla Dzieci łączy pokolenia, proponując wydarzenia, w których mogą uczestniczyć wspólnie rodzice z dziećmi. I czasem trudno odgadnąć, kto bawi się lepiej. Wartościowa literatura jest zawsze punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem, a także przyczynkiem do zabawy. Nie od dziś wiadomo, że sojusz przyjemnego z pożytecznym to gwarancja, że nauka nie pójdzie w las, że zostanie w pamięci dziecka na dłużej, uwrażliwiając go i pomagając mu lepiej zrozumieć świat.

Organizatorzy już teraz zapraszają dzieci do udziału w warsztatach, spotkaniach z polskimi i zagranicznymi autorami, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach. Nie zabraknie również ulubionych wieczornych czytanek, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom ciekawe i warte uwagi książki.

To już tradycja, że w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznawane jest wyróżnienie dla najbardziej wartościowej książki. W ubiegłym roku było to Licho i inni Agnieszki Taborskiej z ilustracjami Lecha Majewskiego. Jaka książka zaskarbiła sobie szczególne względy wśród najmłodszych w 2015 roku, dowiemy się na początku czerwca we Wrocławiu.

W pierwszym etapie kapituła wybierze najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. W drugiej turze głos zabiorą najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – lista nominowanych książek zostanie ogłoszona niebawem. Nagroda została ufundowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

3. Festiwal Literatury dla Dzieci
Gdańsk: od 10 do 14 maja
Warszawa: od 18 do 22 maja
Wrocław: od 30 maja do 5 czerwca
Kraków: od 7 do 12 czerwca
Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgu, Fundacja Czas Dzieci

Dodaj komentarz