Nezaket Ekici & Shahar Marcus – Artificial Islands / Sztuczne wyspy

Wystawa Artificial Islands / Sztuczne wyspy prezentuje wideo-performansy Nezaket Ekici i Shahara Marcusa z lat 2012–2016, fotografie oraz kostiumy zaprojektowane do performansu Sand Clock. Jej wernisaż odbędzie się 1 kwietnia w Galerii Labirynt w Lublinie.

Nezaket Ekici, Shahar Marcus, „Lublin Beach”, 2016, fot. Diana Kolczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nezaket Ekici, Shahar Marcus, „Lublin Beach”, 2016, fot. Diana Kolczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nezaket Ekici (Turcja/Niemcy) i Shahar Marcus (Izrael) poznali się w 2003 roku na Biennale w Wenecji, gdzie artystka wykonywała performans w grupie studentów Mariny Abramović. Od 2012 roku Ekici i Marcus tworzą artystyczny duet. Wątek wiodący w twórczości performerów stanowi zagadnienie ich wzajemnej relacji, która pomimo – a może właśnie z powodu – dzielących ich różnic (płeć, temperament, kultura, religia) skoncentrowana jest na wspólnym działaniu. Wynikające z tych przeciwieństw napięcie hipnotyzuje i wprowadza widza w metafizyczny wymiar życia rozumianego jako codzienna walka o przetrwanie.

Relacja, którą budują artyści, rozgrywa się w ekstremalnych warunkach, takich jak pustynny upał czy przejmujące zimno; interesuje ich także balansowanie na granicy własnej wytrzymałości. W swoich projektach stawiają pytania o kulturę, religię, przestrzeń oraz czas, sięgają do archetypów, pamięci zbiorowej i tradycji. Pomimo uniwersalnej wymowy działania Ekici i Marcusa są silnie zakorzenione w konkretnej rzeczywistości, istnieją „tu i teraz”. Artyści czerpią z symboliki wody, piasku, soli oraz ze specyfiki krajobrazu, a ich wideo-performansy zachwycają prostotą, pięknem i estetyką, za którą kryje się głębia filozoficznych treści.

Nezaket Ekici & Shahar Marcus – Artificial Islands / Sztuczne wyspy
Od 2 kwietnia do 15 maja 2016 roku
Wernisaż: 1 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Spotkanie z artystami: 2 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz