• 2016-03-23

MIASTOmovie po raz czwarty

Między 20 a 24 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się 4. edycja miejskiego festiwalu MIASTOmovie. Tematem tegorocznej odsłony będzie miejskie ID – tożsamość miast badana poprzez filmy dokumentalne poświęcone metropoliom z całego świata, spotkania z gośćmi i działania artystyczne.

„Our City”, reż. Maria Tarantino (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Our City”, reż. Maria Tarantino (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas kolejnej odsłony festiwalu będzie można przyjrzeć się się miejskiej tożsamości, a co za tym idzie – identyfikacji mieszkańców z przestrzenią (miastem/dzielnicą/osiedlem), kulturą, a także tradycją i dziedzictwem materialnym. Szczególnie ważne wydaje się poszukiwanie korzeni i obserwacja procesu budowania emocjonalnych więzi z otoczeniem. Punktem wyjścia do refleksji nad miejską tożsamością podczas 4. edycji MIASTOmovie stało się zmieniające się podejście do życia w miastach, widoczne choćby w zwiększającej się z roku na rok odpowiedzialności za najbliższe otoczenie – zaangażowanie mieszkańców w ruchy miejskie, popularność budżetów obywatelskich czy lokalnych inicjatyw wspierających rozwój miast i dzielnic – jak również nadawanie nowych znaczeń przestrzeniom przeobrażającym się z powodów ekonomicznych, politycznych i społecznych. 

Za pomocą pokazów filmowych, spotkań, debat, działań artystycznych­­ i wydarzeń towarzyszących organizatorzy chcą przybliżyć miejskie osobowości i osobliwości ośrodków miejskich na całym świecie. W programie filmowym znalazły się m.in. Kraina Pałaców (The Land of Many Palaces) w reżyserii Adama Smitha i Ting Songa, opowiadająca o chińskiej metropolii Ordos – „mieście duchów” wybudowanym od podstaw na pustynnym obszarze, które docelowo zamieszkiwać ma 1,5 miliona mieszkańców, czy Our City Marii Tarantino, które Brukselę ukazuje jako miasto rozdarte między statecznością a chaosem.

Alternatywnym modelom zamieszkania przyglądać będziemy się dzięki filmowi Jeana-Nicolasa Orhona Slumsy: miasta jutra (Slums: Cities of Tomorrow), stawiającemu pytanie, czy w przypadku dziko powstających osiedli wciąż możemy mówić o gettach nędzy, czy powinniśmy rozpatrywać je jako przykłady oddolnego budownictwa i rozwiązania na kryzys mieszkaniowy.

Projekt jest częścią programu ​​Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

4. Miejski Festiwal MIASTOmovie
Od 20 do 24 kwietnia 2016 roku
Organizator: Wrocławska Fundacja Filmowa
Wrocław

Dodaj komentarz