Kropla nad i

Najnowsza wystawa Krystiana „Trutha” Czaplickiego, kojarzonego z interwencjami w przestrzeni publicznej, to próba znalezienia ramy dla bardziej osobistych treści. Od 8 kwietnia w galerii Awangarda i galerii SiC! we Wrocławiu będzie można zobaczyć dzieła pokazujące nowy kierunek w twórczości artysty.

„Kropla nad i”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kropla nad i”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy Kropla nad i to parafraza potocznego wyrażenia oznaczającego zwieńczenie czy też zamknięcie jakiejś sprawy. Różnica pomiędzy kroplą a kropką sugeruje wiszące, ale jeszcze niewypowiedziane zakończenie. To permanentna sytuacja zawieszenia. Prace Krystiana „Trutha” Czaplickiego dotyczą centralnych motywów ludzkiego życia. Krytyczno-ironiczny stosunek do rzeczywistości oddają tytuły nowych realizacji: Awangarda nie odchodzi od życia, bo władzy brakuje wizji czy Zrozumieć, uzasadnić i opisać rzeczywistość to patologia ludzkości – mówi kuratorka wystawy Anna Kołodziejczyk.

Kropla nad i zbiera i prezentuje prace znane z wcześniejszej wystawy Przesunięty dom (2013–2014) poddane nowej aranżacji oraz całkiem nowe rzeźby stworzone specjalnie na wystawę, których wykonanie sam artysta planował od kilku lat. Rozbudowane o fabrycznie nowe przedmioty codziennego użytku rzeźby subtelnie nawiązują do tych surowych, wcześniejszych, w których pozornie znajome obiekty z naszego otoczenia przybierają formy sugerujące dziwny rodzaj ukrytej w nich i w domowym zaciszu przemocy.

Kierunek, jaki obrał Krystian „Truth” Czaplicki, zwiastuje inny rozdział w jego twórczości. Oszczędne, minimalistyczne do tej pory formy nabierają charakteru zbliżonego do obiektowych kolaży. Nagromadzenie elementów, detale w postaci fabrycznie nowych sprzętów, intensywne kolory i zróżnicowanie materiałów tworzą bardziej złożone i niejednoznaczne kompozycje.

Krystian Truth Czaplicki, Kropla nad i
Od 8 kwietnia do 5 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 8 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Anna Kołodziejczyk
Współpraca: Joanna Stembalska
Galeria Awangarda i galeria SiC! BWA Wrocław
Wrocław

Komentarze (2) do artykułu “Kropla nad i”

  1. ewa

    pomyłka w dacie wernisażu

  2. Ewa Nowicka

    Dziękujemy! Data wernisażu jest już właściwa :)

Dodaj komentarz