• 2016-03-23

Zagraniczni pisarze na 4. Big Book Festivalu

Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek 10 czerwca i potrwa do niedzieli 12 czerwca. Gośćmi festiwalu będą autorzy z pięciu kontynentów. W tym roku jedynemu międzynarodowemu festiwalowi książki, jaki odbywa się w Warszawie, towarzyszy hasło wielka ucieczka / the great escape. Odbędzie się ponad 50 spotkań, spacerów, gier i dyskusji, a nawet seansów leczniczych. Miejscem wydarzeń tym razem stanie się XVIII-wieczny Pałac Szustra oraz otaczający go Park Morskie Oko. W festiwalu udział weźmie stu gości, w tym znakomici autorzy polscy i zagraniczni.

4. Big Book Festival – zagraniczni autorzy (źródło: materiały prasowe)

4. Big Book Festival – zagraniczni autorzy (źródło: materiały prasowe)

Martín Caparrós (Argentyna) – jeden z najważniejszych dziennikarzy i pisarzy latynoamerykańskich. Ma polskie korzenie. Urodził się w Buenos Aires, studiował w Paryżu, mieszkał w Madrycie i Nowym Jorku. Pracował dla ONZ, tłumaczył Szekspira i Woltera, napisał ponad 20 książek. Ta ostatnia i najsłynniejsza to liczący blisko osiemset stron globalny reportaż Głód, który ukaże się w Polsce 30 marca.

Boris Akunin (Rosja) – jeden z najpoczytniejszych pisarzy rosyjskich. Urodził się w Gruzji. Pod pseudonimem Akunin (z japońskiego – łotr) opublikował 50 książek czytanych przez miliony Rosjan. Uwielbiany za cykl powieści kryminalnych osadzonych w czasach carskich, z Erastem Fandorinem jako „rosyjskim Sherlockiem Holmesem”. Najnowsza część cyklu Planeta woda była najchętniej kupowaną rosyjską książką w 2015 r. W Polsce ukaże się jesienią. Jej akcja toczy się m.in. w Krakowie.

Lars Mytting (Norwegia) – powieściopisarz i drwal, którego pokochali mężczyźni od Oslo po Nowy Jork – wszyscy, którzy zgłębili jego filozoficzny poradnik Porąb i spal. Pochodzi z niewielkiej wioski, pracował jako tragarz, sklepikarz i parobek. Kolekcjonuje piły tarczowe i samochody. Był dziennikarzem i eseistą, jako literat debiutował dziesięć lat temu. Na Big Book Festival odbędzie się premiera jego powieści Płyń z tonącymi, która w 2015 r. była czytelniczą sensacją w Norwegii.

Dmitry Glukhovsky (Rosja) – młoda gwiazda rosyjskiej literatury fantastycznej i umysł, który warto śledzić. Już jako nastolatek publikował w sieci darmowe fragmenty dystopijnej powieści Metro 2033 o życiu po zagładzie nuklearnej. Książka szybko zmieniła się w literacką serię i popularną grę komputerową. W 2015 r. bestsellerem w Polsce była jego Futu.re – wizja przyszłości, w której ludzie są nieśmiertelni i młodzi. Książki autora ukazują się w 30 krajach.

Ed Vulliamy (Wielka Brytania) – pisarz, dziennikarz i korespondent „The Guardian” oraz „The Observer”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy. Był jednym z pierwszych reporterów, który w latach 90. publikował materiały z ogarniętej wojną Bośni i tamtejszych obozów koncentracyjnych. Wzbudził kontrowersje, zeznając w Hadze przeciwko zbrodniarzom wojennym. Teraz, dwadzieścia lat po rozpadzie Jugosławii, w nowej książce Wojna umarła. Niech żyje wojna opisuje dalsze losy i cierpienia ofiar.

Vedrana Rudan (Chorwacja) – szczera do bólu i bezkompromisowa, jedna z najbardziej wyrazistych autorek Europy. Stworzyła język krzyku, pisze nim o przemocy, cierpieniu i wyzwoleniu. Uważa, że świat byłby lepszy, gdyby rządziły nim kobiety. Nienawidzi polityków i wojen. Kocha palmę Joanny Rajkowskiej i polską bezę migdałową. Pisarstwem zajęła się w wieku 52 lat, bo uważa, że nie można pisać o życiu, jeśli się go nie przeżyło. Stworzyła dziesięć powieści. W Polsce ukazała się m.in. Ucho, gardło, nóż, którą Krystyna Janda zaadaptowała na monodram. Na Big Book Festival premierę będzie miała powieść Oby Cię matka urodziła o nienawiści i miłości między matką i córką.

Steve Sem-Sandberg (Szwecja) – pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Jeden z najważniejszych autorów skandynawskich. Mieszka w Wiedniu. Debiutował jako autor powieści science-fiction, ale światowe uznanie przyniosły mu książki, w których zwraca się ku historii. W Biednych ludziach z miasta Łodzi stworzył wstrząsający portret władcy łódzkiego getta – Chaima Mordechaja Rumkowskiego. W nowej powieści Wybrańcy połączył fakty i fikcję, by przypomnieć historię eksperymentów i metodycznej eliminacji chorych nastolatków w opanowanym przez nazistów Wiedniu.

Yasmina Khadra (Algieria) – jeden z najważniejszych autorów algierskich, pisze po francusku. Urodził się na Saharze, studiował w Korpusie Kadetów w Algierze. Był oficerem, a publikował pod żeńskim pseudonimem, by uniknąć cenzury. Naprawdę nazywa się Mohammed Moulessehoul. W 2000 r. odszedł z wojska i wyemigrował do Paryża. Jest autorem kilkunastu powieści; już pierwsza, Jaskółki z Kabulu, dała mu międzynarodowe uznanie. Pisze o Algierii, Somalii, Afganistanie. W najnowszej powieści Ostatnia noc Kaddafi’ego spróbował wniknąć w umysł libańskiego dyktatora.

Michael Crummey (Kanada) – po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz i poeta wierny Nowej Funlandii, gdzie się urodził i wciąż mieszka w St. John’s z żoną i trójką dzieci. Tworzy opowieści zawieszone między rzeczywistością a mitem, ukazując losy zimnej, surowej wyspy na przestrzeni stuleci. W jego realistyczno-magicznych powieściach wierzenia i tradycje zderzają się z siłami globalnego postępu. Polscy czytelnicy znają już m.in. jego Dostatek i Pobojowisko. W maju premierę będzie miała powieść Rzeka złodziei.

Kristina Sabaliauskaitė (Litwa) – autorka trylogii Silva Rerum – fenomenu literackiego na Litwie. Saga rodziny Narwojszów ukazana na tle dramatycznych wydarzeń w wielokulturowym Wilnie XVII i XVIII stulecia zawędrowała do co szóstego litewskiego domu. Barwna, barokowa narracja i zamiłowanie do szczegółu rozpaliły masowe zainteresowanie przeszłością. Książki obsypano nagrodami, a sama autorka stała się jedną z najważniejszych kobiet w kraju.

Deborah Moggach (Wielka Brytania) – należy do najbardziej kochanych powieściopisarek na Wyspach. Autorka powieści Hotel Marigold zekranizowanej z brawurowym udziałem Judi Dench i Maggie Smith. Kontynuacja – Hotel złamanych serc – ukaże się w Polsce w czerwcu razem z bestsellerową Gorączką tulipanową, której akcja dzieje się w Amsterdamie czasów Vermeera. Moggach lubi historyczne scenerie – napisała wiele scenariuszy, m.in. do ekranizacji Dumy i uprzedzenia z Keirą Knightley.

Dmitry Bykow (Rosja) – pisarz, który elektryzuje kraj. Poeta, krytyk literacki i publicysta. Choć nie jest politykiem, uchodzi za jednego z liderów antyputinowskiej opozycji. Dzięki postawie obywatelskiej i celnym satyrycznym komentarzom stał się głosem rosyjskiego protestu. W książkach łączy elementy kryminału, antyutopii i thrillera z refleksją nad historią i teraźniejszością kraju. W Polsce ukazała się jego powieść Uniewinnienie – alternatywna historia ofiar radzieckich łagrów, a jesienią do księgarń trafi kolejna – ŻD. Będzie to futurystyczna wizja Rosji targanej wojną domową.

Rana Dasgupta (Indie) – Salman Rushdie nazwał go najbardziej zaskakującym i oryginalnym spośród nowych autorów hinduskich. Pochodzi z brytyjsko-indyjskiej rodziny. Wychowywał się na Wyspach, ale od 15 lat mieszka w Indiach. Jest pisarzem i eseistą. W Polsce ukazała się jego powieść Solo, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Wspólnoty Brytyjskiej. Teraz do księgarń trafia Delhi. Stolica ze złota i snu, szokujący reporterski portret wielkiej metropolii, nowego bogactwa i dramatycznej biedy.

Pełny program Big Book Festival zostanie ogłoszony w maju. Festiwal rozpocznie się spektaklem multimedialnym, przez cały weekend działać będzie m.in. otwarta czytelnia, a po raz pierwszy z miejsca wydarzeń nadawać będzie Big Book Radio. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

4. Big Book Festival
wielka ucieczka / the great escape
Od 10 do 12 czerwca 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz