• 2016-03-22

Pokazy Nowego Kina Włoskiego w kinie Muranów

Od 31 marca Włoski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Kinem Muranów już po raz piąty zaprasza na Festiwal Nowego Kina Włoskiego – Cinema Italia Oggi. Zaprezentowanych zostanie 7 filmów, uznanych na europejskich i światowych festiwalach filmowych, cieszących się w 2015 roku największym uznaniem publiczności i krytyków.

„Ja i Ona”, reż. Maria Sole Tognazzi, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ja i Ona”, reż. Maria Sole Tognazzi, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W repertuarze znajdą się zarówno komedie: Daj Bóg (Se Dio vuole) – historia liberalnej rodziny, której syn oznajmia, że chcę zostać księdzem. Jak na to zareaguje ojciec, zadeklarowany ateista? Kolejna polecana komedia to My i Giulia 1300 (Noi e la Giulia). Komedia o rzeczach mało zabawnych, bo działalność Camorry, neapolitańskiej mafii, do śmiesznych nie należy. Leo postanowił jednak opowiedzieć o rzeczach przerażających w zupełnie nowym tonie, bawiąc się przy tym modnymi dziś również w Polsce fantazjami mieszczuchów o porzuceniu korporacji i założeniu romantycznego hoteliku na włoskiej prowincji. Nie zabraknie też filmów poważniejszych w formie, np. Chlor (Cloro) – opowieści o podążaniu za marzeniami. Janny marzy o byciu mistrzynią w pływaniu synchronicznym. Na przeszkodzie staje jej sytuacja rodzinna, za którą coraz częściej obwinia młodszego brata. Cudowny Boccaccio (Meraviglioso Boccaccio) to film inspirowany malarstwem Giotta i Masacciego, tylko luźno słynnym Dekameronem, rozgrywający się w ulubionych, toskańskich pejzażach Tavianich. Sami bracia (Paolo i Vittorio Taviani) mówią, że marzył im się film o młodości, fantazji i zarazie, który prezentowałby spektrum emocji zawartych w XIV-wiecznym dziele Boccaccia. I choć w zamierzeniu dramatycznie odmalowana tu dżuma miała być echem rozmaitych współczesnych zaraz ekonomicznych czy politycznych, to jednak w oczy rzuca się tu przede wszystkim umiłowanie dla kolektywnie przeżywanej młodości i wiara w leczniczą moc opowieści. Czyli także kina.

Goścmi Przeglądu będą: Gabriele Mainetti – reżyser filmu Jeeg Robot; Claudio Santamaria – główny aktor filmu Jeeg Robot; Edoardo Falcone – reżyser filmu Daj Bóg.

Festiwal Nowego Kina Włoskiego – Cinema Italia Oggi
Od 31 marca do 4 kwietnia 2016 roku
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz