Femi-looki

1 oraz 2 kwietnia BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na Femi-looki – spotkania wokół wystaw Syreni śpiew Izy Moczarnej-Pasiek oraz Dobrze już było Bettiny Bereś.

„Femi-looki”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Femi-looki”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie spotkań znalazły się wykład Katarzyny Lewandowskiej (Katedra Historii Sztuki i Kultury, UMK Toruń, ASP Gdańsk) pt. To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej, panel dyskusyjny poświęcony postrzeganiu kobiecości w sztuce, a także warsztaty makatkowe.

Harmonogram:

  • 1 kwietnia, godz. 17.30

Spotkanie wokół wystawy Syreni śpiew Izy Moczarnej-Pasiek.
W programie wykład Katarzyny Lewandowskiej (Katedra Historii Sztuki i Kultury, UMK Toruń, ASP Gdańsk) pt. To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej, a także panel dyskusyjny na temat postrzegania kobiecości w sztuce.

Iza Moczarna-Pasiek – artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecego życia ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce Kalendarza Amazonek 2005, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu Cięcie, w którym modelkami są łyse kobiety, czy Hardej Wenus, w którym przed obiektywem rozbierają się kobiety większych rozmiarów.

Katarzyna Lewandowska (Katedra Historii Sztuki i Kultury UMK / Gender Studies Instytut Filozofii UMK / ASP w Gdańsku) – historyczka sztuki, feministka, kuratorka, działaczka na rzecz praw zwierząt i wykluczonych. W badaniach skupia się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując dyskurs filozofii feministycznej. Zainteresowana sztuką zaangażowaną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą. Badaczka zajmuje się także motywami kobiecości w sztuce tybetańskiej. Autorka cyklu wystaw Feminine i Anarchia.

  • 2 kwietnia, godz. 12.00–15.00

Kobiece warsztaty szycia makatek, prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć

Inspiracją dla warsztatów są aktualne wystawy w BWA, na których pokazywane są makatki wyszywane przez Bettinę Bereś i uczestniczki projektu Izy Moczarnej-Pasiek. Przy kawie i domowych słodkościach będzie można nauczyć się wyszywania łańcuszkiem i haftem płaskim. Udział w warsztatach jest płatny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

Femi-looki
1 i 2 kwietnia 2016 roku
BWA Galeria Sztuki
Olsztyn

Dodaj komentarz