• 2016-03-22

Opera Krakowska | Bon Kultury

W ramach projektu Bon Kultury odbyły się w Operze Krakowskiej już dwa spotkania: Muzyką namaluj swój świat (7 i 20 marca) oraz Operowy podwieczorek (11 marca), które sądząc po opinii ich uczestników, okazały się bardzo udanymi przedsięwzięciami.

„Operowy podwieczorek” – „Bon Kultury” (11 marca 2016), fot. Ewa Bąkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Operowy podwieczorek” – „Bon Kultury” (11 marca 2016), fot. Ewa Bąkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najmłodsi widzowie wzięli udział w warsztatach Muzyką namaluj swój świat, prowadzonych przez muzykoterapeutkę i inspicjenta teatru – Justynę Jarocką-Lejzak. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach oraz ćwiczeniach ruchowych i rytmicznych. Najmłodsi, rozbudzając swoją wyobraźnię, uczyli się, jak muzyką można obrazować świat, a pomagały im w tym rozmaite rekwizyty takie jak: folia malarska, piłki i wstążki. Mali melomani mieli też okazję przebrać się w teatralne kostiumy, zwiedzić kulisy teatru, a nawet ukłonić się na scenie. Dowiedzieli się też wiele ciekawostek o pracy inspicjenta, bez którego żaden spektakl nie mógłby się odbyć.

Projekt Muzyką namaluj swój świat jest ofertą warsztatów opartych na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych, skierowanych do dzieci niepełnosprawnych. W ten sposób Opera Krakowska pragnie dotrzeć do nowej grupy odbiorców, ukazując muzykę jako wspaniałe narzędzie do rozwoju kreatywności i dobrej zabawy. Jej celem jest motywowanie niepełnosprawnych uczestników do rozwijania swoich umiejętności muzycznych oraz zaciekawienie ich światem opery.

Podczas Operowego podwieczorku, kameralnego spotkania z widzami 50+, Scena Kameralna krakowskiego teatru zamieniła się w operową kawiarnię. Faktycznie klimat i atmosfera, jakie panowały podczas rozmów przy kawie, nie miały nic wspólnego z oficjalną dyskusją na temat muzyki poważnej. Było ciepło, serdecznie i sympatycznie. Spotkanie poprowadzili: Alicja Myśliwiec, redaktor Radia RMF Classic, i Stanisław Knapik, artysta Opery Krakowskiej. Widzowie obejrzeli fragmenty nagrania z koncertu Arie Oper Świata z udziałem: Wioletty Chodowicz, Katarzyny Oleś-Blacha, Mariusza Kwietnia i Tomasza Kuka, co stało się punktem wyjścia do późniejszej dyskusji. Jednak tematów do rozmowy i wspomnień było tego wieczoru znacznie więcej.

Projekt Bon Kultury jest inicjatywą Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Jego celem jest zachęcenie do częstszego uczestniczenia w kulturze wszystkich, którzy poszukują inspirujących pomysłów na rozwijanie własnej kreatywności, wiedzy i talentów.

Terminy kolejnych spotkań:
Muzyką namaluj swój świat
24 kwietnia 2016, godz. 13.00
9 maja 2016, godz. 11.00
22 maja 2016, godz. 14.00
20 czerwca 2016, godz. 11.00

Operowy podwieczorek
18 kwietnia i 23 maja 2016, godz. 17.00
Opera Krakowska

Dodaj komentarz