• 2016-03-22

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

W maju na literackiej mapie Polski pojawi się kolejny festiwal – Apostrof. Wybitni i popularni pisarze z Polski i zagranicy – Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Jacek Dehnel, Gaja Grzegorzewska czy Katarzyna Bonda – zawitają do ośmiu miast w kraju. Opiekę nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik.

Lars Saabye Christensen (źródło: materiały prasowe)

Lars Saabye Christensen (źródło: materiały prasowe)

W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w ośmiu miastach Polski. W programie znajdą się spotkania autorskie z najbardziej lubianymi i cenionymi pisarzami, tematyczne panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie. Wspólnie z zaproszonymi autorami i krytykami literackimi czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej prozy czy o problemach istotnych w debacie społecznej i po prostu spotkać swoich ulubionych pisarzy. Festiwal potrwa od 16 do 22 maja. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina.

Jaume Cabré to jeden z najważniejszych współczesnych europejskich pisarzy. Autor głośnej powieści Wyznaję przyjedzie na festiwal z okazji polskiej premiery książki Cień Eunucha (Wydawnictwo Marginesy). Z nowym tytułem pojawi się również Lars Saabye Christensen – norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla. Jego najnowsze dzieło Beatles. Powieść (Wydawnictwo Literackie) to jedna z najważniejszych książek w historii Norwegii (gdzie książka wydana była w 1984 roku) i zarazem największy międzynarodowy sukces autora. Amerykańska pisarka Paullina Simons zamyka trójkę właśnie ogłoszonych zagranicznych gwiazd festiwalu Apostrof. Jej słynna saga o romansie dwójki bohaterów, Tatiany i Aleksandra, w objętym wojną Leningradzie zyskała status międzynarodowego bestsellera. W ramach festiwalu premierę będzie miała jej najnowsza książka Samotna gwiazda (Wydawnictwo Świat Książki).

Apostrof to także okazja do spotkań z czołowymi polskimi pisarzami. Program wydarzenia otwierają: laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike Jacek Dehnel, którego Krivoklat (Wydawnictwo Znak) będzie miał premierę w ramach festiwalu; laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru Gaja Grzegorzewska i bestsellerowa autorka 2015 roku – Katarzyna Bonda. Nazwiska kolejnych twórców, także pisarzy, którzy pojawią się poza Warszawą, poznamy już na początku kwietnia.

Opiekę nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik – pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, laureatka Paszportu „Polityki”, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. O identyfikację wizualną festiwalu zadba Tymek Borowski – malarz i artysta audiowizualny, laureat Paszportu „Polityki” 2015, nominowany też do Spojrzeń – najważniejszej nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Czytaj dalej. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Od 16 do 22 maja 2016 roku
Organizator: Empik
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin

Dodaj komentarz