• 2016-03-21

100. rocznica urodzin Sir Yehudi Menuhina

3 kwietnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert poświęcony pamięci Sir Yehudi Menuhina z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin tego legendarnego skrzypka i dyrygenta.

„Koncert w 100. rocznicę urodzin Sir Yehudi Menuhina” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koncert w 100. rocznicę urodzin Sir Yehudi Menuhina” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Legendarny skrzypek Yehudi Menuhin przybył w charakterze solisty i dyrygenta na występy w Polsce w kwietniu 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego i Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. Menuhin bez wahania przyjął posadę pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej – Sinfonii Varsovii.

Koncert 3 kwietnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej jest swego rodzaju hołdem, który Sinfonia Varsovia składa Yehudi Menuhinowi w 100. rocznicę urodzin Mistrza. Pierwszym punktem programu będzie Uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego, kiedyś jednego z najczęściej granych przez Sinfonię Varsovię pod batutą Menuhina utworów.

Tego wieczoru zabrzmi też Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha – utwór wykonany podczas pamiętnego, pierwszego koncertu Sinfonii Varsovii w Filharmonii Narodowej. 32 lata temu partię solową grał sam Yehudi Menuhin w duecie ze swoim uczniem, pochodzącym z Tajwanu młodziutkim Lelandem Chenem. W niedzielę 3 kwietnia dojrzały już artysta Leland Chen wykona partię pierwszych skrzypiec tego samego koncertu. Drugi głos solowy należeć będzie do Darwina Changa – trzynastoletniego ucznia słynnej Szkoły Menuhina.

Leland Chen, który po ukończeniu Szkoły Menuhina kontynuował naukę gry na skrzypach w elitarnej Akademii Menuhina w Gstaad w Szwajcarii, podczas niedzielnego koncertu w Warszawie wykona również Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa.

Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Christophera Warren-Greena, brytyjskiego skrzypka i dyrygenta na stałe związanego m.in. z London Chamber Orchestra. Ciekawostką jest fakt, że artysta często dyryguje podczas uroczystości brytyjskiej rodziny królewskiej (w tym podczas ślubu księcia Williama z księżną Catherine). Nie będzie to pierwsze artystyczne spotkanie Warren-Greena i Sinfonii Varsovii – w 2015 roku zostało wydane nagranie ich koncertu z Marią João Pires w ramach festiwalu Chopin i Jego Europa, zarejestrowanego w 2010 roku.

Ostatnim punktem w programie koncertu będą wariacje na temat własny Enigma op. 36 Edwarda Elgara.

100. rocznica urodzin Sir Yehudi Menuhina
3 kwietnia 2016 roku, godz. 18.00
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz