• 2016-03-21

Nerissimo tour

3 czerwca w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się koncert Teho Teardo i Blixa Bargelda.

Teho Teardo i Blixa Bargeld,  „Nerissimo tour” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teho Teardo i Blixa Bargeld, „Nerissimo tour” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elektroniczny rodowód włoskiego kompozytora i muzyka Teho Teardo miesza się z mrocznymi i eksperymentalnymi brzmieniami Blixy Bargelda, członka Nick Cave and The Bad Seeds i założyciela Einstürzende Neubauten. Trzy lata po wspólnym debiutanckim albumie Still Smiling Teho i Blixa wracają z zupełnie nowym materiałem.

Tego typu spotkania dwóch osobowości zazwyczaj kończą się na jednym projekcie ograniczonym w czasie. W tym przypadku szczególna więź Teho i Blixy – zarówno artystyczna, jak i osobista – oraz wspólna pasja odkrywania nowych terytoriów w muzyce i sztuce doprowadziła do powstania albumu Nerissimo.

Nerissimo to w języku włoskim stopień najwyższy przymiotnika „czarny”, czyli „najczarniejszy”, ale bynajmniej nie chodzi tu o określenie muzyki na płycie mianem „czarnej”. Czerń może mieć swoje zastosowanie w muzyce – jak kolor czarny zawiera w sobie wszystkie kolory, tak muzyka może zawierać w sobie wiele możliwości. Napisane i śpiewane w języku niemieckim, angielskim i włoskim utwory „dzieją się” niczym odgrywane na szalce Petriego mikroskopijne dramaty: Ulgæ czy surrealistyczna epopeja, czyli siedem minut kosmicznej podróży Animelle. Tytułowy utwór Nerissimo otwiera album w wersji angielskiej i zamyka go w wersji włoskiej.

Nowością w tej współpracy jest wykorzystanie instrumentów dętych, zwłaszcza klarnetu basowego, który odgrywa bardzo istotną rolę w kilku nowych utworach, a także całego arsenału dzwonów, gitary barytonowej Teho i klasycznych instrumentów smyczkowych. Razem ich dźwięk tworzy niesamowite, widmowe spektrum, wsparte niskim, aksamitnym głosem Blixy.

Teho Teardo i Blixa Bargeld | Nerissimo tour
3 czerwca 2016 roku, godz. 20.00
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz