• 2016-03-21

Shy Albatross

15 kwietnia ukaże się debiutancka płyta zespołu Shy Albatross, powołanego przez Raphaela Rogińskiego, który współtworzą Natalia Przybysz, Hubert Zemler i Miłosz Pękala. Do sieci trafił właśnie pierwszy klip do utworu Moonlight, zapowiadający album Woman Blue.

Shy Albatross, „Woman Blue” – okładka albumu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Shy Albatross, „Woman Blue” – okładka albumu (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Shy Albatross muzycznie łączy różne kultury. Pierwsza płyta zespołu, Woman Blue, na którą składają się utwory pisane do wierszy folkowych autorów z Ameryki Północnej, nagrana została w kwietniu 2015 roku. Teksty mówią o perspektywie kobiety, która często jest stawiana w skrajnych sytuacjach. Obok lamentu, pieśni głodu i beznadziei można usłyszeć teksty o kobietach-gangsterach lub o feminach obdarzonych paranormalnymi zdolnościami. Łącznikiem jest tutaj kultura Ameryki, w której zawarł się dramat i nadzieja kobiet przybywających do niej z własnej woli lub jako niewolnice.

Instrumentarium zespołu jest odzwierciedleniem tej podróży. W utworach Shy Albatros możemy usłyszeć m.in. cymbały, balafon, gitarę, mandolinę i wibrafon. Kompozycje są stylistycznie zbliżone do bluesa, ale wyraźnie widoczne są elementy muzyki afrykańskiej. Można powiedzieć, że na płycie irlandzkie romanse mieszają się z muzyką najdalszej prerii.

Shy Albatross | Woman Blue
15 kwietnia 2016 roku
Warner Music

Dodaj komentarz