• 2016-03-21

Posłuchaj ukraińskie

W ramach programu muzycznego Miesiąca Lwowskiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w Starym Klasztorze odbędą się trzy koncerty z cyklu Posłuchaj ukraińskie. Stanowi on nawiązanie do legendarnego festiwalu Słuchaj Ukrajins’ke, odbywającego się w kultowym, undergroundowym lwowskim Klubie Muzycznym Lalka. W czasach gdy przestrzeń medialna przesłonięta była rosyjską, postradziecką kulturą, festiwal starał się popularyzować jakościową muzykę ukraińską i nieszablonowych artystów.

Dakh Daughters (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dakh Daughters (źródło: materiały prasowe organizatora)

We wrocławskim klubie Stary Klasztor zaprezentują się artyści: Gogodzy Gański, Mariana Sadovska & Christian Thomé oraz Dakh Daughters.

  • 23 kwietnia, godz. 20.30 – Gogodzy Gański

Gogodzy Gański to tradycyjne huculskie melodie Karpat z domieszką reggae, ska, folku, muzyki klezmerskiej, a nawet punka. Artyści nie dają się łatwo sklasyfikować gatunkowo, grając szeroko rozumianą muzykę świata. O znakomitym warsztacie muzycznym świadczy fakt, że przez ostatnie siedemnaście lat wykonawcy grali w jednym z najpopularniejszych zespołów ukraińskich – Perkałabie. Koncertowali w wielu krajach europejskich, występując na największych festiwalach m.in. w Holandii, Austrii, Niemczech czy Francji. Zespół Perkałaba wydał 7 albumów i nadal występuje. W zmienionym składzie: wokalista, cymbalista i basista, w połączeniu z nowym perkusistą i klarnecistą, postanowili stworzyć zupełnie inny, niezależny projekt, prezentujący kulturę zachodniej Ukrainy w nowych, ciekawych aranżacjach opartych o rodzimy zbójecki folk karpacki.

  • 24 kwietnia, godz. 29.00 – Mariana Sadovska & Christian Thomé

Pełen dzikości i liryzmu koncert – akustyczny obraz drogi to łączący tradycyjne ukraińskie pieśni ludowe z muzyką elektroakustyczną projekt Vesna.

Mariana Sadovska zaprosiła do współpracy znanego niemieckiego perkusistę i specjalistę od elektroniki Christiana Thomé’a, kreując wraz z nim nietypową mozaikę dawnych, ukraińskich pieśni ludowych wplecionych we współczesne, elektroakustyczne dźwięki.

Unikalne połączenie potężnego głosu Mariany z harmonium, drumlą oraz przetworzonymi przez laptopa brzmieniami tworzy kolaż tradycji i nowoczesności zawieszony pomiędzy czasem i przestrzenią; scalony starożytną podwaliną, wędrujący przez nieznane terytorium, podróżujący poprzez osobliwość ciał i dźwięków.

Vesna jest wschodnio-zachodnim akustycznym filmem drogi, spotkaniem kultur w poezji i melodii, opowiadającym historie konfrontacji miłości i śmierci, rozpaczy i nadziei – zawsze w poszukiwaniu wolności i tożsamości.

  • 25 kwietnia, godz. 20.00 – Dakh Daughters

Powstałe w 2012 roku w Kijowie Dakh Daughters stworzyły projekt muzyczno-teatralny, stanowiący mieszankę różnych stylów i gatunków. Artystki łączą ludyczność, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Zespół składa się z grających na piętnastu instrumentach, śpiewających w kilku językach i dialektach siedmiu młodych dziewczyn, które w swej twórczości odwołują się do tekstów pisarzy takich jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski. Członkinie grupy powiązane są z zespołami DakhaBrakha i Perkalaba. Nazwa nawiązuje do założonego przez Vlada Troickiego Teatru Dakh, związanego z projektem.

Kabaret zyskał rozgłos dzięki utworowi Rozy / Donbass, zawierającej fragmenty Sonetu 35 Szekspira oraz ukraińskich pieśni ludowych. Do popularności grupy przyczyniły się także koncerty na Maidanie Nezalezhnosti w Kijowie we wczesnej fazie protestów w grudniu 2013 roku. Dakh Daughters koncertowało zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, Francji i Rosji, uczestnicząc w charytatywnych akcjach na rzecz Ukrainy.

Posłuchaj ukraińskie
Od 23 do 25 kwietnia 2016 roku
Klub Stary Klasztor we Wrocławiu

Dodaj komentarz