• 2016-03-19

Print Control No. 4 – najlepsze projekty graficzne ubiegłego roku

Najlepsze drukowane projekty graficzne ubiegłego roku zebrane w jednym tomie. Print Control to przegląd ponad 100 najlepiej zaprojektowanych plakatów, książek i identyfikacji wizualnych, wywiady z wiodącymi polskimi artystami oraz dowód na to, że polski design ma się doskonale. Premiera publikacji odbędzie się już dziś w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Print Control”, nr 4 – premiera, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Print Control”, nr 4 – premiera, plakat (źródło: materiały prasowe)

Print Control stanowi bogato ilustrowany i szczegółowo opisany zbiór najważniejszych drukowanych prac z lat 2014–2015. W albumie znajdują się również wywiady z twórcami, którzy w swoim dorobku mają liczne międzynarodowe kooperacje. „Projektanci przestali już porównywać swoją pracę z zachodnimi wzorcami i tęsknić za nieosiągniętym porządkiem” – mówi Magdalena Heliasz, pomysłodawczyni Print Control.

Pierwsza część Print Control to graficzne udokumentowanie nowej fali polskiego projektowania drukowanego. Widoczne przejście od indywidualizmu do oszczędności formy to rozpoznawalny znak dojrzałości naszych twórców – design to już nie tylko ładny, ale też przejrzysty i przystępny projekt. Światowe sukcesy polskich projektantów i doświadczenia zdobywane przez nich za granicą to motywy przewodnie drugiej części Print Control, zawierającej wywiady z twórcami. Matylda Krzykowski, dyrektorka szwajcarskiej galerii Depot Basel, przedstawia swój eksperymentalny projekt Display, w którym zaciera granice pomiędzy różnymi mediami i specjalizacjami artystycznymi. Marcin Kaczmarek, właściciel studia For Brands, ujawnia szczegóły pracy z zagranicznymi partnerami i wskazuje na dużą renomę, jaką zawód projektanta cieszy się na Zachodzie. Daniel Mizieliński, współautor bestsellerowych Map, odsłania kulisy spektakularnego sukcesu polskich książek ilustrowanych, od lat zdobywających prestiżowe międzynarodowe nagrody (w tym najważniejszą Bologna Ragazzi Award). W tej części publikacji znalazł się również cykl wywiadów, w których projektanci wykształceni na uniwersytetach w Anglii, Francji i Holandii – Marcel Kaczmarek, Jan Duzik, Rafał Benedek, Maria Jeglińska i Marcin Rusak – naświetlają największe różnice pomiędzy polskim a zachodnim systemem nauczania.

W ramach projektu Print Control prowadzona jest również strona internetowa, na której publikowane są najciekawsze polskie formy drukowane, nowatorskie rozwiązania graficzne i typograficzne. Ponadto znajdują się na niej informacje na temat wydarzeń związanych z projektowaniem graficznym i miejsc, w których można nabyć książki artystyczne, albumy i katalogi.

Magdalena Heliasz – projektantka graficzna, wydawczyni i kuratorka, współorganizatorka Warszawskich Targów Książki Artystycznej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zgromadziły najważniejsze wydawnictwa artystyczne z całej Europy. Od początku 2011 roku prowadzi stronę internetową Print Control, promującą największe osiągnięcia polskiego projektowania drukowanego. Odpowiada również za powstanie serii zeszytów Wzory/Patterns, przedstawiających dekoracyjną i eksperymentalną stronę wzornictwa.

Print Control No. 4
Premiera: 19 marca 2016 roku, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Wydawca: txt publishing
Współwydawca: Culture.pl
Koncept, redakcja, design: Magdalena Heliasz
Autorzy wywiadów: Klara Czerniewska, Kaja Kusztra, Magdalena Heliasz, Agata Napiórska

Dodaj komentarz