• 2016-03-18

Napoleon Bonaparte w tarnowskim teatrze

Zbliża się prapremiera spektaklu Z ziemi włoskiej do Polski. Prapremiera w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się 20 marca, tydzień przed Międzynarodowym Dniem Teatru.

„Z ziemi włoskiej do Polski” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Z ziemi włoskiej do Polski” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Ostatnie lata swego życia Cesarz spędził na odizolowanej od świata wyspie św. Heleny. Tam w otoczeniu przyjaciół i wrogów rozlicza się z życiem, powoli zapadając na zdrowiu. Kiedy na wyspę przybywa Polak, Karol Piątkowski, Napoleon wraca wspomnieniami do czasów współpracy z Legionami Polskimi gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Zamknięte środowisko wyspy, atmosfera uwięzienia sprzyja fantazjom, majakom, intrygom i romansom.

Kluczem do spektaklu jest muzeum. To w nim dzieje się akcja przedstawienia. Spacerują po nim współcześni zwiedzający, aż nagle postacie historyczne ożywają i wychodzą z muzealnych gablot. Dostępnych jest tak wiele wersji wydarzeń z czasów Napoleona, że nie wiemy, jaka jest prawda. Stworzyliśmy więc swoją, trzymając się przede wszystkim Memoriału ze św. Heleny, który Napoleon dyktował Emmanuelowi de Las Cases – mówi reżyser spektaklu, Jakub Porcari.

Z ziemi włoskiej do Polski będzie można obejrzeć już 19 marca o godz. 18.00 na pokazie przedpremierowym.

2 kwietnia odbędzie się premiera otwarta. Po spektaklu twórcy i aktorzy spotkają się z widzami.

Z ziemi włoskiej do Polski
Reżyseria: Jakub Porcari
Prapremiera: 20 marca 2016 roku
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Dodaj komentarz