• 2016-03-18

Poznań w obiektywie kompozytora

5 kwietnia w Fotoplastykonie Poznańskim znajdującym się w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się wernisaż wystawy Poznań w obiektywie kompozytora – wystawa przedwojennych stereofotografii z kolekcji Kingi Poradowskiej-Banaszek.

„Poznań w obiektywie kompozytora – wystawa przedwojennych stereofotografii z kolekcji Kingi Poradowskiej-Banaszek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Poznań w obiektywie kompozytora – wystawa przedwojennych stereofotografii z kolekcji Kingi Poradowskiej-Banaszek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsza wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim przeniesie nas w czasy przedwojennego Poznania. W obiektywie fotograficznym słynnego poznańskiego kompozytora, teoretyka muzyki, dyrygenta i pedagoga – Stefana Bolesława Poradowskiego – zatrzymane zostało życie codzienne artysty, jego bliskich i przyjaciół, stanowiących inteligencję międzywojennego miasta.

Stereofotografie, na których uwieczniono sceny z ostatniego dziesięciolecia przed wybuchem II Wojny Światowej, prezentują nieistniejące dziś obiekty, takie jak wieża Świętokrzyska czy dawna siedziba Konwersatorium Muzycznego. Dokumentują doniosłe wydarzenia, spośród których na wyróżnienie zasługują fotografie wykonane w trakcie Międzynarodowego Kongresu ku czci Chrystusa Króla odbywającego się w 1937 r.

W trakcie wernisażu o zbiorze zdjęć Stefana Bolesława Poradowskiego opowie Paweł Banaszek, zięć autora stereofotografii. Prelekcja, poświęcona prezentowanej kolekcji i jej twórcy, stanie się również przyczynkiem do opowieści o historii międzywojennego Poznania.

Wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim organizowane są we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Poznania.

Poznań w obiektywie kompozytora – wystawa przedwojennych stereofotografii z kolekcji Kingi Poradowskiej-Banaszek
Od 5 kwietnia do 8 maja 2016 roku
Wernisaż: 5 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Miejska Arsenał (Fotoplastykon Poznański)
Poznań

Dodaj komentarz