15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

9 maja rozpocznie się 15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny i towarzyszące mu ogólnopolskie wystawy. Wydarzenie organizowane jest przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i jest obecnie największą i najbardziej reprezentatywną specjalistyczną ekspozycją poświęconą sztuce włókna.

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, plakat: Mieczysław Owczarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, plakat: Mieczysław Owczarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny miała miejsce w 1972 roku w Łodzi. W dotychczasowych 14 edycjach udział wzięło niemal tysiąc artystów z ponad 70 krajów.

Triennale jest wystawą i zarazem konkursem. W skład międzynarodowego jury wchodzą światowej sławy eksperci i artyści zajmujący się sztuką włókna. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu oprócz kryteriów artystycznych musiały spełnić główne kryterium techniczne – dzieła powinny być wykonane z surowców włókienniczych lub operować techniką przeplotu.

W tegorocznej edycji wystawy do udziału zgłoszonych zostało 136 artystów z 46 krajów: Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chile, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Kolumbii, Kostaryki, Litwy, Łotwy, Meksyku, Mołdawii, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny jest prezentacją najnowszych dokonań w dziedzinie tkaniny artystycznej na świecie. Na wystawie prezentowane będą różnorodne prace: od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych, przedstawiających po różnego typu abstrakcje. Na imprezę składa się 97 wystaw odbywających się na terenie całej Polski, w tym dwie wystawy ogólnopolskie organizowane przez Centralne Muzeum Włókiennictwa – 13. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej oraz 11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej.

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej to najstarsza z wystaw towarzyszących Międzynarodowemu Triennale Tkaniny. Od 1978 roku przedstawia najnowsze dokonania polskich twórców sztuki włókna. W tegorocznej 13. edycji będzie można oglądać 76 prac wyselekcjonowanych przez ogólnopolskie Jury, w tym dzieła 15 artystów nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.

Z kolei Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej debiutowała w Łodzi w 1985 roku. Wystawa jest przekrojowym przeglądem prac, obrazujących polskie poszukiwania i rozwiązania w sztuce miniatorskiej, operującej tekstylnym medium, obecnym we współczesnym życiu wystawienniczym od lat 70. XX wieku. W 11. edycji wydarzenia zobaczymy 101 prac zakwalifikowanych przez ogólnopolskie Jury, w tym dzieła 14 artystów nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny i ogólnopolskie wystawy towarzyszące
Od 9 maja do 30 października 2016 roku
Wernisaż: 9 maja 2016 roku, godzina 13.00
13. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej: od 9 maja do 9 października 2016 roku
11. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej: od 9 maja do 28 sierpnia 2016 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz