Aukcja Sztuki Współczesnej

923 tysiące złotych zapłacono w zeszłym roku za obraz Wojciecha Fangora. Jest to obecnie najdroższa praca artysty na świecie. Powstały w tym samym okresie jego twórczości SU 10 pojawi się na Aukcji Sztuki Współczesnej w DESA Unicum w Warszawie już 17 marca.

Wojciech Fangor, „SU 10” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Fangor, „SU 10” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W katalogu aukcyjnym znalazło się ponad 70 prac, głównie obrazów, najważniejszych i najbardziej cenionych polskich artystów m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Tchórzewskiego, Aleksandra Kobzdeja i Henryka Stażewskiego.

Obraz SU 10 zmarłego w ubiegłym roku Fangora powstał na początku lat 70., w najważniejszym okresie jego twórczości. Artysta miał już za sobą dwie bardzo istotne zbiorowe wystawy w MoMA oraz indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zainteresowanie jego twórczością przekładało się również na sukces komercyjny. Artystę w Stanach Zjednoczonych reprezentowała Chalette Galerie – ta sama, która sprzedawała prace Pabla Picassa, Marca Chagalla i Jeana Arpa. W połowie lat 70. Fangor zamknął etap swojej twórczości, w którym eksploatował teorię pozytywnej przestrzeni iluzyjnej. Nigdy później jego prace nie cieszyły się takim uznaniem krytyków. W latach 2012–2016 obraz SU 10 znajdował się ekspozycji stałej Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Na aukcji pojawi się również jeden ze słynnych Multipartów Tadeusza Kantora – owoc głośnej akcji artystycznej, pierwotnie wystawiony w Galerii Foksal w 1970 roku. Pierwszy pokaz obejmował 40 jednakowych egzemplarzy obrazu wykonanego według wskazówek artysty – do płótna przytwierdzono zgnieciony parasol i pomalowano na biało. Specjalna umowa sprzedaży zobowiązywała nabywcę do powieszenia obrazu w domu w widocznym miejscu i udostępniania go odwiedzającym znajomym – dzieło można było dowolnie modyfikować. Po upływie sześciu miesięcy na wystawie Ostatni etap Multipartu wystawiono jedynie 25 prac. Spośród nich pochodzi asamblaż, który znajdzie się na aukcji w DESA Unicum.

Na szczególną uwagę zasługuje także obraz Pamięci ojca Jerzego Tchórzewskiego, w którym artysta powraca do tragicznych wydarzeń z jesieni 1940 roku. Tchórzewski nigdy do końca nie uporał się z tragiczną śmiercią ojca porwanego przez gestapo i zmarłego w Auschwitz. Przejmujący obraz balansujący na granicy surrealizmu, ekspresjonizmu i abstrakcji prezentowany był m.in. na Biennale w Wenecji (1968) i w São Paulo (1965) oraz na wystawie w Zachęcie w 1957 roku. Na aukcji pojawi się także inna praca prezentowana na Biennale w São Paulo (1959) – Określony Aleksandra Kobzdeja. Obraz pochodzi z cyklu Idole, który otrzymał wówczas II nagrodę przynosząc artyście międzynarodowy rozgłos.

Aukcja Sztuki Współczesnej to przegląd prac najważniejszych twórców z ostatnich kilku dziesięcioleci. Pochodzące z kolekcji prywatnych prace niejednokrotnie przez lata nie były dostępne szerokiej publiczności. W obecnym katalogu znalazły się także dzieła m.in. Henryka Stażewskiego, Leona Tarasewicza, Jerzego Dudy-Gracza, Teresy Pągowskiej, Jana Berdyszaka, Stanisława Fijałkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Juliana Sańczaka, Władysława Hasiora,  Edwarda Dwurnika i Tadasuke Kuwayamy.

Aukcja Sztuki Współczesnej
17 marca 2016 roku, godzina 19.00
Wystawa przedaukcyjna: od 7 do 17 marca 2016 roku
DESA Unicum
Warszawa

Dodaj komentarz