Sam Havadtoy

17 marca Rabbithole Art Room w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Sama Havadtoya. Artysta węgierskiego pochodzenia zderza doświadczenie mieszkańca postkomunistycznego kraju z rzeczywistością Nowego Jorku, w którym spędził większość swojego życia.

„Sam Havadtoy” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sam Havadtoy” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sam Havadtoy to urodzony w Londynie w 1952 roku artysta węgierskiego pochodzenia, który większość swojego dorosłego życia spędził w Nowym Yorku. Właśnie tam poznał ikony światowej muzyki i pop-artu, które wywarły wpływ na jego późniejszy światopogląd i życie. Był przyjacielem, między innymi, Johna Lennona i Yoko Ono, Andy’ego Warhola, Davida Bowiego czy Keitha Haringa.

Twórczość Sama Havadtoya została ukształtowana przez zderzenie dwóch światów sztuki: nacechowanego frustracją wywołaną przez wschodnioeuropejską cenzurę i komunistyczny reżim oraz wolnym światem amerykańskiego pop-artu. Prace artysty każą myśleć o zderzeniu śmiałości sztuki amerykańskiej z hipokryzją wszechobecną na wschodzie Europy za panowania reżimu komunistycznego – trudem niełatwego tam życia.

Sam Havadtoy
Od 17 marca do 5 maja
Wernisaż: 17 marca 2016 roku, godzina 19.00
Rabbithole Art Room
Warszawa

Dodaj komentarz