Zielone miasto

Stowarzyszenie Architektów Polskich we Wrocławiu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Duże A_Przestrzeń dla piękna: Natura – Społeczność – Architektura. 29 marca w jego ramach odbędzie się wykład Zielone miasto, który wygłosi Günther Vogt.

Günther Vogt, wykład „Zielone miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günther Vogt, wykład „Zielone miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günther Vogt to architekt krajobrazu i twórca praktyki Vogt Landscapes. Zaprojektował otoczenie budynków takich jak: Herzog & de Meuron, Petera Zumthora, SANAA. Współpracował również z Olafurem Eliassonem.

Günther Vogt bada i przetwarza różnorodne formaty miejskiej przyrody: dziką i bujną; krajobraz przekształcony przez środowisko kulturowe oraz utopijną konstrukcję – miejski ogród. Poza pracą projektową rozwija także jednostkę badawczą, której efekty pracy wykorzystywane są w kolejnych realizacjach i publikacjach pracowni. Wykłada na ETH w Zurychu.

Duże A_Przestrzeń dla piękna: Natura – Społeczność – Architekturato to seria wykładów i warsztatów organizowana przez wrocławski Oddział SARP w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zaproszeni projektanci, operując różnymi formatami, pracują nad sekwencjami przestrzeni publicznych, półpublicznych i prywatnych, budując z nich nowe typologie i narracje.

Seria Duże A zorganizowana jest w trzech panelach tematycznych obejmujących zagadnienia kluczowych form oddziaływania na przestrzeń miejską. Pierwszy panel – Natura – wskazuje kluczową rolę przyrody i umiejętnego korzystania z jej zasobów w kształtowaniu miasta i społeczeństwa. W panelu Społeczeństwo podejmowany jest temat formowania wspólnoty mieszkańców poprzez architekturę. Panel trzeci – Architektura – podkreśla rolę, jaką odgrywają poszczególne obiekty architektoniczne w kształtowaniu miast przyjaznych człowiekowi.

Każdemu z paneli wykładów towarzyszyć będą warsztaty projektowe, prowadzone przez progresywne pracownie z Europy, a biorące na warsztat wrocławski kontekst lokalny. W przestrzeni miasta staną także wystawy plenerowe prezentujące projekty zaproszonych wykładowców.

  • Panel 1: Natura  (marzec–kwiecień 2016)

Julien De Smedt / Günther Vogt / Dan Wood
Kuratorzy panelu: Agata Woźniczka i Mateusz Adamczyk

Natura w mieście zapewnia doświadczenia i odczucia, które budują wielowątkowy charakter miejsca; definiuje, uzupełnia i humanizuje przestrzeń do życia. Projektowanie miejsc styku natury i kultury miejskiej stymuluje rozwój miasta i społeczeństwa, dlatego do panelu Natura organizatorzy zaprosili uznanych projektantów-badaczy różnych aspektów oddziaływania świata przyrody na tkankę miejską. Uczestnicy wydarzenia zainteresowani skorzystaniem ze słuchawek z tłumaczeniem symultanicznym z języka angielskiego na polski proszeni są o zgłoszenia na adres mailowy Stowarzyszenia Architektów Polskich we Wrocławiu do 24 marca.

Günther Vogt, Zielone miasto
Wykład w ramach cyklu: Duże A_Przestrzeń dla piękna: Natura – Społeczność – Architektura
29 marca 2016 roku, godzina 18.00
Organizator: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział we Wrocławiu
Wydarzenie w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Wrocławskie Centrum Kongresowe (Sala C-D)

Dodaj komentarz