• 2016-03-16

14. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka

Już po raz czternasty Festiwal Polskich Filmów Kinoteka powraca do Londynu z nowym, porywającym programem łączącym film, muzykę oraz sztuki wizualne. Festiwal rozpocznie się 7 kwietnia.

14. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka w Londynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka w Londynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny program obejmuje pokazy zarówno współczesnych produkcji filmowych, retrospektywy twórczości polskich reżyserów, jak również dokumentu i kina niemego, w sumie aż 35 pokazów. Kinoteka to także koncerty, wystawę, interaktywne warsztaty i wykłady prowadzone przez gości festiwalu oraz ekspertów z branży filmowej. Kinoteka organizowana jest przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Pola Arts Foundation i marką MyPolishTV oraz współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wydarzenie w ramach Festiwalu odbędą się w Brytyjskim Instytucie Filmowym BFI Southbank, Instytucie Sztuki Współczesnej ICA, szkole filmowej London Film Academy, jak również w kinach Regent Street Cinema, Barbican i Close-Up Cinema.

14. Kinoteka zaprezentuje retrospektywy poświęcone życiu i twórczości  trzech wybitnych polskich reżyserów: Jerzemu Skolimowskiemu, Agnieszce Holland i Andrzejowi Żuławskiemu, których dorobek artystyczny wpłynął na kształt międzynarodowej sceny filmowanej, znajdując uznanie krytyków oraz publiczności zarówno w kraju, jak i za granicą.

Tegoroczny program festiwalu oddaje hołd geniuszowi Andrzeja Żuławskiego, który zmarł 17 lutego. W swoim wprowadzeniu do retrospektywy filmów reżysera Daniel Bird, brytyjski pisarz i filmowiec, opisał ostatni film artysty Kosmos jako „radosny plac zabaw dla serca i mózgu – doskonałe podsumowanie kariery filmowej  Andrzeja Żuławskiego”. Bird pisze dalej: „być może Żuławski wyreżyserował tylko trzynaście filmów w swojej karierze, ale każdy z nich, w tym ostatni, to bogactwo ponadczasowych przemyśleń i, ponad wszystko, uczuć”.

14. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka
Od 7 do 28 kwietnia 2016 roku
BFI Southbank, Barbican, ICA, Regent Street Cinema, Close-up, London Film Academy
Londyn

Dodaj komentarz