• 2016-03-15

Moda Polska. Komisy, bazary i cedety

Jak prezentowała się modna Polka w powojennych realiach? Skąd warszawianki czerpały modowe inspiracje? Jak radziły sobie z biedą i szarzyzną? Kim byli: „kociak”, „bikiniarz” czy baba z „Różyca”? Po tych i innych tematach oprowadzi Karolina Sulej 17 marca podczas spotkania Moda Polska. Komisy, bazary i cedety w Domu Spotkań z Historią.

Warszawa, wrzesień 1946. Modelka prezentuje modny strój kobiecy na jesień. Fot. PAP / Jerzy Baranowski (źródło: materiały prasowe)

Warszawa, wrzesień 1946. Modelka prezentuje modny strój kobiecy na jesień. Fot. PAP / Jerzy Baranowski (źródło: materiały prasowe)

Polska moda okresu 1945–1955 to opowieść o kryzysie, odbudowie, uniformizacji i buncie. Opowieść o ubraniu jako narzędziu politycznych rozgrywek i propagandy, jak również o modzie jako o taktyce przetrwania, zachowania godności i wolności. Nie o stylu z wybiegów, nie o trendach i przyjemnościach konsumpcji – zauważa Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej i autorka książki Modni. Od Arkadiusa do Zienia.

Wśród rozmówców znajdą się również:

  • Marta Sztokfisz – autorka książki Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy,
  • dr Justyna Jaworska – antropolożka kultury, autorka książki Cywilizacja Przekroju,
  • Grupa Rekonstrukcyjna Bluszcz – grupa pasjonatek zajmujących się poznawaniem i „odszywaniem” na nowo lub odszukiwaniem dawnych ubiorów.

Pretekstem do pytań i rozmów będą zdjęcia ze zbiorów DSH przedstawiające codzienne życie Warszawy w latach 1945–1955, pokazujące, jak ubiór jej mieszkańców opowiada o ich obyczajach, praktykach, potrzebach, marzeniach. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób można za pomocą mody opowiadać o historii Polski, PRL-u, o historii obyczaju i płci oraz co nowego możemy dostrzec dzięki tej opowieści w naszej narodowej tożsamości – jakie stereotypy podważyć i jakie historie dopowiedzieć – podsumowuje Sulej.

Spotkanie Moda Polska. Komisy, bazary i cedety jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie Na nowo. Warszawiacy 1945–1955 zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią i Polską Agencję Prasową. Wszystkie wydarzenia i wystawa odbywają się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny.

Moda Polska. Komisy, bazary i cedety
17 marca 2016 roku, godz. 19.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz