• 2016-03-15

2 Nights with Michael Gira of Swans

4 i 5 kwietnia w warszawskim klubie Pardon, To Tu odbędą się koncerty Michaela Giry. Będą to jedyne w Polsce koncerty podczas dwudniowej rezydencji w trakcie jego europejskiej trasy koncertowej, która obejmuje 11 miast w 10 krajach. Specjalnym gościem i równocześnie supportem dwudniowej rezydencji Giry będzie Christoph Hahn z zespołu Swans.

Michael Gira (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michael Gira (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michael Gira, muzyk, malarz, lider legendarnej grupy Swans oraz eksperymentalnego projektu Angels of Light, założyciel wytwórni Young God Records, odkrywca i mentor muzyków Devendra Banhart czy akron/family, po dwóch latach ponownie będzie gościł w Pardon, To Tu.

Grupa Swans powstała w Nowym Jorku w 1982 roku jako reakcja na punk rock i powstały na jego gruzach gatunek new wave. Na początku kariery grupa występowała u boku Sonic Youth, wkrótce jednak dzięki swojemu szorstkiemu, agresywnemu brzmieniu stała się wystarczająco popularna, by zapełniać sale koncertowe. Debiut płytowy miał miejsce w 1983 roku, gdy do sklepów trafił album Filth. Zespół zaczął zdobywać popularność w Europie, szczególnie w Niemczech. Publiczność zachwycała się nihilistycznymi tekstami Giry, opowiadającymi o przemocy, seksie i upadku moralności, które wokalista pisał, inspirując się pracami Jeana Geneta i markiza De Sade’a. Po wydaniu w 1984 roku albumu Cop wykrystalizowało się brzmienie grupy.

Po kolejnych pięciu albumach, nieco łagodniejszych w wyrazie, Gira zdecydował się zakończyć działalność Swans w 1997 roku. Gira zadebiutował solowo w 1995 roku albumem Drainland. Od tamtej pory wokalista wydał jeszcze dziewięć autorskich albumów. Ostatni, I Am Not Insane, ukazał się w 2010 roku. W styczniu na oficjalnej stronie wytwórni Young God Records, Gira ogłosił reaktywację Swans. Kilka miesięcy później na półki sklepów płytowych trafił album My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky – pierwszy krążek Swans od 13 lat.

[źródło: „Newsweek”]

2 Nights with Michael Gira of Swans
4 i 5 kwietnia 2016 roku, godz. 20.30
Pardon, To Tu w Warszawie

Dodaj komentarz