Polska odwraca oczy

Justyna Kopińska jest najczęściej nagradzaną dziennikarką 2015 roku. „Zawsze chciałam być policjantką śledczą. Ścigać przemoc dotykającą bezbronnych ludzi. Dziś robię to jako dziennikarka” – mówi. Jej zbiór reportaży Polska odwraca oczy to opowieści o kilku z najważniejszych spraw karnych ostatnich lat.

Justyna Kopińska, „Polska odwraca oczy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Justyna Kopińska, „Polska odwraca oczy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W książce znajduje się reportaż o dręczonych nieletnich pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim (Oddział chorych ze strachu), tuszowaniu przez policję najtrudniejszych spraw związanych z zabójstwami (Ten trup się nie liczy) oraz – nigdy niepublikowana – rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza, osadzonego w ośrodku specjalnym w Gostyninie, zabójcy czterech chłopców.

Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych na zawsze z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolog. Publikuje w „Dużym Formacie”, magazynie reporterów „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. W 2015 roku opublikowała książkę Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. W 2015 roku zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy
Premiera: 2 marca 2016 roku
Wydawnictwo Świat Książki

Dodaj komentarz