• 2016-03-14

Nowości na Short Waves Festival 2016 – We are open

Już 15 marca rozpocznie się ósma edycja Short Waves Festival w Poznaniu. W tym roku pod hasłem we are open, które podkreśla otwartość na ludzi, świat i nowatorskie idee.

Short Waves Festival 2016, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Short Waves Festival 2016, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pobudzające zmysły Kino Fusion, w trakcie którego na żywo do filmów Romana Polańskiego czy Stefana i Franciszki Themersonów zagra duet SzaZa, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, a o doskonałe smaki zadbają kucharze Concordia Taste. Ostatnie dwa dni festiwalu to wyjątkowy Art & Sound Weekend w Centrum Amarant, którego przestrzeń zostanie specjalnie na tę okazję zaaranżowana przez studentów i wykładowców School of Form. W ramach Poznań Industry Days odbędą się konsultacje społeczne z gabinetem prezydenta miasta o filmowej przyszłości Poznania. W programie filmowym pojawią się dwa zupełnie nowe cykle filmowe: Polish Wave oraz Od morza do morza. W trakcie pierwszego będzie można się zapoznać z najnowszymi polskimi krótkimi metrażami, które zostały podzielone na trzy sekcje: fabularną, dokumentalną oraz eksperymentalną. W ramach Od morza do morza zostaną zaprezentowane najciekawsze fabuły z Bułgarii i Rumunii oraz animacje z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Kino Fusion

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się Kino Fusion, czyli jedyny w swoim rodzaju projekt pobudzający wszystkie zmysły uczestników. W trakcie jednego wieczoru będzie można obejrzeć filmy mistrzów sztuki filmowej: Romana Polańskiego, Themersonów czy Władysława Starewicza, do których muzykę na żywo wykonają pionierzy improwizowanych kompozycji, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, znani szerokiej publiczności jako duet SzaZa. Wszelkie doznania smakowe zapewnią eksperci od gastronomicznych dzieł z FoodLabu Concordia Design i Concordia Taste. Kino Fusion to niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć prawdziwej synergii doznań, stworzona specjalnie, by zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wytrawnych konsumentów kultury.

Art & Sound Weekend

Nie tylko początek Short Waves Festival 2016 będzie wyjątkowy. Ostatnie dwa festiwalowe dni to multidyscyplinarny projekt, w ramach którego zostaną zaprezentowane eksperymentalne filmy z całego świata starannie wybrane przez kuratorów, Mario Micaelo i Szymona Stemplewskiego. Przestrzeń Centrum Amarant zostanie zaaranżowana przez team School of Form, którzy zadbają o to, aby nie zabrakło wrażeń wizualnych. W przeciwieństwie do klasycznych wystaw sztuki w tym przypadku każdy będzie mógł dosłownie wejść w dzieło sztuki i odczuwać je wszystkimi zmysłami. Z kolei o sferę muzyczną zadba Wosk Sound System.

Konsultacje społeczne na temat strategii rozwoju filmowego Poznania

Konsultacje społeczne to projekt tworzony we współpracy Short Waves Festival z Poznań Film Comission i gabinetem prezydenta miasta Poznania. W ramach pierwszego spotkania, które odbędzie się w piątek 18 marca, zaproszeni goście, Marcin Kostaszuk, Marcin Adamczak, Michał Gramacki oraz Szymon Stemplewski, zamierzają zainicjować dyskusję o filmowej przyszłości Poznania oraz działaniach, które mogą  pobudzić lokalną branżę filmową. W trakcie festiwalu odbędzie się pierwsza część projektu, kiedy zostanie założony adres e-mail, na który osoby zainteresowane będą mogły wysyłać propozycje zagadnień, które zostaną podjęte na drugim spotkaniu 12 kwietnia.

Nowe cykle filmowe

Ósma edycja Short Waves Festival to także zupełnie nowe cykle pokazów: Polish Wave oraz Od morza do morza. Polish Wave, czyli krótkometrażowa reprezentacja Polski to podzielony na trzy sekcje przegląd twórczości młodych polskich filmowców. Trzy programy: fabularny, dokumentalny i eksperymentalny wzajemnie się uzupełniają i dopełniają tworząc najbardziej adekwatny obraz tego, co najbardziej interesujące w świecie polskiego krótkiego metrażu. Z kolei cykl Od morza do morza przybliży widzom dorobek kinematografii bułgarskiej i rumuńskiej, a całość dopełnią animacje z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Short Waves Festival 2016
Od 15 do 20 marca 2016 roku
Fundacja AdArte
Poznań

Dodaj komentarz