We mgle w skandynawskim stylu

Nowa powieść Linn Ulmann, córki aktorki Liv Ullmann i reżysera Ingmara Bergmana, to historia domu zamieszkanego przez wściekłych rodziców i samotne dzieci, domu pełnego tajemnic – od zwykłych aż po katastrofalne w skutkach.

Linn Ullmann, „We mgle” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Linn Ullmann, „We mgle” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kiedy w życiu restauratorki Siri, jej męża Jona, pisarza, oraz ich dwóch córek, Almy i Liv, pojawia się nastoletnia Milla, zatrudniona jako niania młodszej z dziewczynek, z pozoru spokojne życie całej rodziny nabiera nowych barw. Pełna uroku dziewczyna budzi sympatię większości domowników, z wyjątkiem pani domu, która na każdym kroku okazuje Milli swoją niechęć. Czy ma powody, by się tak zachowywać? Jej mąż Jon, ociągający się z pisaniem książki, darzy dziewczynę coraz większym zainteresowaniem.

Jaką rolę w życiu norweskiej rodziny ostatecznie odegra dziewczyna, która znika bez śladu podczas jednej z rodzinnych uroczystości? Czym zniknięcie to będzie dla starszej z dziewczynek: wrażliwej, ale i manipulującej innymi domownikami Almy? Z czasem okaże się, że nic nie jest takim, jakim się wydaje, a rodzinna rezydencja Mailund skrywa niejedną tajemnicę.

Z każdą kartą powieści autorka odkrywa niedopowiedzenia i zatajone informacje o ostatnich chwilach życia dziewczyny. Zaginięcie Mille to kluczowy wątek historii, ale nie jest to powieść kryminalna. To przede wszystkim portret rodziny, w której dominują poczucie winy i popełnionych błędów.

Linn Ullmann (ur. 1966) – norweska dziennikarka i powieściopisarka, autorka reportaży o Bałkanach. Córka aktorki i reżyserki Liv Ullmann oraz reżysera Ingmara Bergmana. Jako dziecko grywała w produkcjach filmowych. We mgle jest jej piątą powieścią. Dotychczas w Polsce wydano Zanim zaśniesz.

Linn Ullmann, We mgle
Premiera: 2 marca 2016 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz