• 2016-03-14

13. Millennium Docs Agains Gravity Film Festival

Trzynasta już edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się 13 maja w czterech miastach: Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy oraz w Gdyni.

 13. Millenium Docs Against Gravity Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

13. Millenium Docs Against Gravity Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W 2015 odwiedziło go ponad 40 tys. widzów. Podczas tegorocznej edycji obejrzymy ponad 100 filmów. Odbędzie się około 50 wydarzeń towarzyszących, a do Polski zawita około 80 twórców i bohaterów filmów z całego świata.

10 lat temu Festiwal Millenium Docs Against Gravity jako pierwszy w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium). Dziś mam przyjemność ogłosić, że wprowadzamy konkurs dla filmów na pograniczu fabuły i dokumentu – o Nagrodę Fiction/Non-Fiction. Takie filmy były zawsze obecne na naszym festiwalu, i właśnie dlatego chcemy podkreślić ich rolę w rozwoju sztuki filmowej. Podobnie jak podczas każdej edycji na przestrzeni ostatniej dekady, Mecenasem festiwalu jest Bank Millennium. Cieszę się, że pogłębiamy tę współpracę, a Bank Millennium staje się Mecenasem tytularnym, zapewniając dalszy rozwój festiwalu – opowiada Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu.

O Nagrodę Główną Banku Millennium zawalczy 13 filmów – laureata wybierze jury pod przewodnictwem Roberta Glińskiego. Innymi polskimi akcentami na festiwalu będą filmy: Zud Marty Minorowicz (w sekcji konkursowej o Nagrodę Fiction/Non-Fiction), Jarocin. Po co wolność (reż. Leszek Gnoiński i Marek Gajczak; Konkurs Nos Chopina – w tym roku pretendentów do tej nagrody poszerzono o filmy nt. sztuki) oraz najnowszy film Bartka Konopki pt. Droga do mistrzostwa (sekcja Doc Gala).

Pośród dziesięciu konkursów znajduje się Green Warsaw Award – pierwsza w Polsce nagroda dla filmu o tematyce ekologicznej. Po raz kolejny na festiwalu Millenium Docs Against Gravity będzie można premierowo obejrzeć najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. Wernera Herzoga, Siergieja Loznitsy i Nikolausa Geyrhaltera. Na spotkania z publicznością przyjadą m.in. wspomniani Loznitsa i Geyrhalter oraz Erik Gandini, Yann Arthus-Bertrand, Donald Lynden-Bell i William Binney. Z koncertami wystąpią m.in. Kutiman Orchestra, Wood Brothers i Songhoy Blues. Odbędą się debaty, organizowane z prestiżowymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak: WWF Polska, Frontex, Amnesty International Polska czy Komisja Europejska. Na festiwalu obecna będzie także Akademia Dokumentalna – projekt edukacyjny oparty na filmie dokumentalnym, działający przez cały rok w szkołach wyższych, średnich i podstawowych w całej Polsce.

Festiwal odbędzie się w czterech miastach: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Bydgoszczy (Kino Orzeł) oraz – po raz pierwszy – w Gdyni, w nowoczesnym Gdyńskim Centrum Filmowym.

13. Millenium Docs Against Gravity Festival
Od 13 do 25 maja 2016 roku
Warszawa, Wrocław, Gdynia, Bydgoszcz,

Dodaj komentarz