Ostatnia powieść Marcela

Z wciągającej narracji nowej książki Katarzyny Tubylewicz wyłania się panorama polskiej rzeczywistości: rozpad relacji międzyludzkich, kryzys inteligencji w dużych miastach i zapaść małych miast. Ostatnia powieść Marcela ukaże się już 16 marca.

Katarzyna Tubylewicz, „Ostatnia powieść Marcela” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Tubylewicz, „Ostatnia powieść Marcela” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Poznają się w pociągu relacji Kraków–Warszawa. On – 50-letni popularny autor serii kryminałów, skłócony z rodziną i pozbawiony złudzeń kobieciarz przeżywający kryzys twórczy. Ona – błyskotliwa piękność z podkrakowskiej prowincji uciekająca do stolicy. On widzi w niej szansę na kolejny romans, a ona tylko pozornie chce łatwej przepustki do lepszego świata. To, co może wyglądać na zapowiedź prostej historii miłosnej, okazuje się transformującym spotkaniem dwojga ludzi z trudną przeszłością, które prowadzi do nieoczekiwanego finału.

Z wciągającej narracji wyłania się panorama polskiej rzeczywistości: rozpad relacji międzyludzkich, kryzys inteligencji w dużych miastach i zapaść małych miast, gdzie żyje się wciąż pod dyktando babć, cioć i teściów i z których można już tylko wyjechać. To przewrotna powieść o więzieniu ciała, powtarzalności losów i ograniczeniach narzucanych nam przez środowisko oraz traumatyczne dzieciństwo, a także o walce o własną niezależność, o ucieczkach i emigracji. To historia o poznawaniu siebie, o procesie twórczym, o kobiecym dojrzewaniu i o męskim schyłku, a także wyznanie wiary w moc sprawczą literatury.

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści Własne miejsca i Rówieśniczki. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w Tłumaczeniu i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i „Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa Szwecja czyta. Polska czyta. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Katarzyna Tubylewicz, Ostatnia powieść Marcela
Premiera: 16 marca 2016 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz