• 2016-03-12

Jubileusz 80. urodzin Jerzego Maksymiuka

Urodziny Jerzego Maksymiuka świętowane są uroczyście przez większość wielkich instytucji muzycznych w kraju. Filharmonia Krakowska zaprosiła z tej okazji Mistrza do poprowadzenia dwóch koncertów symfonicznych 18 i 19 marca.

„Jubileusz 80. urodzin Jerzego Maksymiuka” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jubileusz 80. urodzin Jerzego Maksymiuka” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas koncertów jubileuszowych zabrzmią trzy wybrane przez Jerzego Maksymiuka utwory. Pierwszym z nich będzie jego własna kompozycja Vers per archi. Inspiracją do powstania utworu była historia życia Hanny Czaki – polskiej harcerki i łączniczki Armii Krajowej, która schwytana przez niemiecką policję mimo tortur nie wydała towarzyszy broni i została stracona. Dla kompozytora postać ta stała się uosobieniem nie tylko heroicznego bohaterstwa, ale także wyjątkowej wrażliwości.

Gościem obu wieczorów będzie znakomita polska pianistka, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977), Bordeaux (1979) i Warszawie (1980), ceniony pedagog i juror pianistycznych konkursów – Ewa Pobłocka. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieło powstające równolegle z Weselem Figara, równie jak opera pogodne, barwne i efektowne

A po przerwie – Symfonia C-dur Franza Schuberta, odkryta wśród rękopisów już po śmierci kompozytora przez Roberta Schumanna. Dzieło wzniosłe (stąd przydomek Wielka) doczekało się swojego prawykonania dopiero za sprawą kolejnego znakomitego kompozytora – Felixa Mendelssohna, który poprowadził je w Lipskim Gewandhausie w 1839 roku, czyli jedenaście lat po śmierci jego autora.

Jubileusz 80. urodzin Jerzego Maksymiuka
18 marca 2016 roku, godz. 19.30
19 marca 2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz