• 2016-03-12

11. Festiwal AfryKamera – Stany rewolucji

18 kwietnia rozpocznie się najbardziej afrykański festiwal w Polsce – AfryKamera – który w tym roku odbędzie się pod hasłem Stany rewolucji.  Festiwal proponuje widzom tematy, które dotykają istotnych i aktualnych spraw Afryki.

11. Festiwal AfryKamera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Festiwal AfryKamera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy spojrzą kompleksowo na Arabską Wiosnę i jej wpływ na region, w tym przede wszystkim na jej przemiany kulturowe i społeczne. Skupią się tym samym na nowym postrewolucyjnym kinie Afryki Północnej, w szczególności z Tunezji i z Egiptu. Oprócz znakomitych filmów, docenionych na światowych festiwalach filmowych, przygotowano bogaty program wydarzeń przybliżających do kultury różnych krajów afrykańskich. W planach jest wystawa zdjęć cenionego na świecie fotografa Mosa El Shamy, koncert tunezyjsko-szwajcarskiej piosenkarki Soraya Ksontini, warsztaty kuchni północnoarabskiej oraz spotkanie z Martyną Wojciechowską.

AfryKamera 2016 odbywać się będzie pod hasłem Stany rewolucji. Nie tylko zamierzamy odkrywać samą sytuację w regionie Afryki Północnej w 5 lat po wydarzeniach Arabskiej Wiosny, ale przede wszystkim chcemy stworzyć bogate portrety „stanów ducha” całego kontynentu ogarniętego rewolucyjnym fermentem. Choć nie wszystkie przemiany potoczyły się w kierunku liberalizacji i demokratyzacji, na kontynencie zauważalny jest skokowy wzrost wolności słowa, myśli, ekspresji, w tym w szczególności w kontekście kobiet. Kobiety dźwigają Afrykę na swoich barkach i to głównie dzięki nim kontynent przeżywa najlepszy swój okres burzliwego rozwoju w historii. Kobieta rozbrzmiewa szczególnie głośno w afrykańskim kinie i prawdopodobnie poza tymi stricte kobiecymi nie ma kinematografii równie „kobiecej”, co właśnie afrykańska, co widać w naszej selekcji – rok w rok kobiety stanowią znaczny odsetek reżyserów tytułów AfryKamery – mówi Przemysław Stępień, dyrektor programowy festiwalu.

11. Festiwal AfryKamera – Stany rewolucji
Od 18 kwietnia do 9 maja 2016 roku
Warszawa (Kino Luna), Białystok, Gdańsk, Konin, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław

Dodaj komentarz