• 2016-03-11

Dobranoc

12 marca w Collegium Anatomicum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się koncert Dobranoc w wykonaniu Chóru Kameralnego Varsoviae Regii Cantores, wyreżyserowany przez Pawła Zdunka. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale / Nowe Epifanie.

Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten spektakl i zarazem koncert jest artystyczną impresją na temat najważniejszych tematów chrześcijaństwa – od narodzin w Betlejem aż do krzyżowej śmierci Chrystusa. „Zatrzymajmy się na chwilę pod Krzyżem i spróbujmy sobie wyobrazić, co musiała czuć Maryja, trzymając na rękach ciało umęczonego Syna” – proponuje jego autor, teoretyk i praktyk dramatu postsakralnego.

Artysta zastanawia się, tak samo jak robili to w ciągu minionych wieków twórcy nabożeństw i misteriów pasyjnych:

Płakała? Próbowała zrozumieć, zadawała sobie coraz to więcej pytań, na które nie znajdowała odpowiedzi? Przychodziło zwątpienie, nikła nadzieja? – przecież wobec doświadczenia nieprzejrzystego mroku umierania i śmierci jesteśmy całkowicie bezbronni. Czy po prostu milczała, gdy Jej świat rozpadał się coraz bardziej? A może przypominała sobie całe Jego życie i śpiewała, jakby chciała uśpić Go do wiecznego snu, łagodne kołysanki pełne troski, pochodzące z samej głębi czystej, intymnej prostoty matczynej miłości?

Paweł Zdunek | Dobranoc
12 marca 2016 roku, godz. 20.00
Collegium Anatomicum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dodaj komentarz