Debiutancka powieść Faruka Šehića w serii Proza z Europy

Faruk Šehić – otoczony kultem poeta i prozaik, przedstawiciel roczników 70., dowódca jednostki podczas wojny w Bośni i Hercegowinie, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej – to postać obdarzona niezwykle intensywnym życiem. Bośniacki literat jest kolejnym po Miljence Jergoviciu bohaterem serii wydawniczej Biura Literackiego Proza z Europy, przybliżającej polskim czytelnikom współczesne literackie arcydzieła. Już 21 marca ukaże się jego debiutancka powieść pt. Książka o Unie w tłumaczeniu Agnieszki Schreier.

Faruk Šehić, „Książka o Unie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Faruk Šehić, „Książka o Unie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Największym kapitałem Šehicia jest jego biografia rozciągająca się pomiędzy idyllicznym dzieciństwem blisko natury a tragicznym doświadczeniem konfliktu cywilizacyjnego, przypadającym na okres dorastania. Bohater Książki o Unie przeszedł podobną drogę, dlatego nietrudno utożsamić go z postacią autora, zaś bałkańscy trzydziesto- i czterdziestolatkowie chętnie czynią z niego portret całego pokolenia. Opisane przez Šehicia doświadczenia są uniwersalne, niezbywalnie związane z procesem dorastania i z różną intensywnością dotykają mieszkańców różnych stron świata.

Książka o Unie jest zróżnicowana. Pojawiają się w niej liryczne opisy mitycznej krainy dzieciństwa, ciążące ku prozie poetyckiej, dające poczucie harmonii i jedności świata. Sielankowa wizja zostaje zaburzona wojennymi reminiscencjami, w ramach których pisarz z całą brutalnością i chłodnym dystansem rejestruje upadek świata – nie tylko w wymiarze materialnym i cielesnym, ale także ideowym. Całość spaja narracja prowadzona z perspektywy ocalonego. Tu nie ma miejsca na radość, jest za to ironia i silne dążenie ku odbudowaniu zdezintegrowanej tożsamości.

Inicjacyjny charakter opowiadanej przez Faruka Šehicia historii z pewnością przysłuży się jej zagranicznej, również polskiej, recepcji. Poza możliwością dość łatwego utożsamienia z bohaterem powieść posiada również silny walor poznawczy. Książka o Unie przedstawia kulturę i wydarzenia, które ukształtowały mentalność i podejście do świata współczesnych mieszkańców krajów bałkańskich. Šehić przybliża postać Obcego, przez co nowa książka Biura Literackiego staje się wyjątkowo aktualna.

Faruk Šehić, Książka o Unie
Premiera: 21 marca 2016 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz