• 2016-03-11

Dziady w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa na 250-lecie Teatru Narodowego

W jubileuszowym sezonie 250-lecia Teatr Narodowy w Warszawie wystawia Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa. Tekst przekuty na sceniczne metafory cechuje szlachetna prostota. W romantycznym arcydramacie wybitny litewski twórca przygląda się granicznym polskim doświadczeniom. Widzi duchowość śmiertelników owładniętych potrzebą metafizyki, śledzi drogę poety, wnikliwie przypatruje się również człowiekowi wrośniętemu w społeczność. Premiera spektaklu odbyła się 10 marca.

„Dziady”, Teatr Narodowy w Warszawie, fot. Maciej Landsberg (źródło: materiały prasowe)

„Dziady”, Teatr Narodowy w Warszawie, fot. Maciej Landsberg (źródło: materiały prasowe)

Eimuntas Nekrošius przez wiele lat związany był z wileńskim Teatrem Młodzieżowym. Scenę tę prowadził ponad dekadę i uczynił z niej centrum życia artystycznego i intelektualnego Wilna. W 1998 roku utworzył własny zespół Meno Fortas. Teatr nie ma własnego budynku, przedstawienia realizuje w koprodukcji z innymi europejskimi scenami i festiwalami. Nekrošius pracował m.in. w La Scali w Mediolanie, w Teatro Argentina w Rzymie, Teatro Massimo w Palermo, Teatro Storchi w Modenie, w Teatrze Bolszoj i Teatrze Narodów w Moskwie. Współpracuje ze scenami wileńskimi – Narodowym Teatrem Dramatycznym i Litewskim Narodowym Teatrem Opery i Baletu. W Polsce pracował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 roku przygotował tutaj operę Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher. O Dziadach Nekrošius wspominał już osiemnaście lat temu. Mówił, że Mickiewicz go kusi, że właśnie ten dramat chciałby zrealizować na scenie.

Reżyseria: Eimuntas Nekrošius
Muzyka: Paweł Szymański
Scenografia: Marius Nekrošius
Kostiumy: Nadežda Gultiajeva
Reżyseria światła: Audrius Jankauskas
Opracowanie tekstu: Rolandas Rastauskas
Asystentka reżysera: Anna Turowiec
Realizatorzy dźwięku: Mariusz Maszewski, Rafał Barański
Realizatorzy światła: Bartłomiej Kaczalski, Zbigniew Szulim
Inspicjentka: Ewa Dworecka
Suflerka: Jolanta Szydłowska

Występują:

Gustaw-Konrad – Grzegorz Małecki
Guślarz, Diabeł – Marcin Przybylski
Ksiądz Piotr – Mateusz Rusin
Dziewczyna, Maryla – Wiktoria Gorodeckaja
Ksiądz (cz. IV) – Piotr Grabowski
Pani Rollisonowa – Kinga Ilgner / Danuta Stenka
Senator – Arkadiusz Janiczek

oraz Anna Grycewicz, Joanna Gryga, Paulina Korthals, Paulina Szostak, Magdalena Warzecha, Bartłomiej Bobrowski, Karol Dziuba, Robert Jarociński, Grzegorz Kwiecień, Kacper Matula, Kamil Mrożek, Paweł Paprocki, Piotr Piksa, Adrian Zaremba, gościnnie Katarzyna Dorosińska, Katarzyna Pośpiech, Szymon Nowak

Adam Mickiewicz, Dziady
Premiera: 10 marca 2016 roku
Kolejne spektakle: 11, 12, 13 marca; 16, 17, 19, 20 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Teatr Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz