• 2016-03-11

Cooper and the Home – Międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów

Łącznie aż 8 tys. euro mogą zdobyć zwycięzcy kolejnej edycji międzynarodowego konkursu Copper and the Home, który potrwa do 30 września. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie funkcjonalnego przedmiotu codziennego użytku z miedzi lub stopów miedzi, np. mosiądzu, brązu czy miedzioniklu. Polski design odnosił już sukcesy w tej rywalizacji – trzy lata temu jednym z laureatów został Michał Holcer, student krakowskiej ASP.

Prohibition kit (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prohibition kit (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi zapraszają młodych projektantów oraz studentów wzornictwa (górna granica wiekowa to nieukończone 40 lat do 30 września) do wzięcia udziału w szóstej edycji konkursu Copper and the Home. Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym, ale przyjmowane są również funkcjonalne przedmioty będące elementami przestrzeni publicznej, np. biur, sklepów, szkół, szpitali itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne. Dopuszczalne jest włączanie innych materiałów do projektu, jednak miedź albo jej stopy muszą stanowić główną jego część. Powinien on również podkreślać techniczny, estetyczny i znaczeniowy potencjał tego metalu, a także umożliwiać wdrożenie masowej produkcji.

B-side, Michał Holcer (źródło: materiały prasowe organizatora)

B-side, Michał Holcer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Udział w konkursie jest bezpłatny, prace należy nadsyłać do końca września pocztą elektroniczną. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną. Projekty oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wchodzą: architekt Philippe Bestenheider, architekt i projektant Diego Grandi oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4000 euro, zdobywca drugiego miejsca – 2500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1500 euro.

Konkurs Copper and the Home od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji z roku 2012 doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę – została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

Konkurs Cooper and the Home 2016
Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 września 2016 roku

Dodaj komentarz