Zobacz bardziej

10 marca Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy Matyldy Ślosarskiej, zatytułowanej Zobacz bardziej.

Matylda Ślosarska, „Zobacz bardziej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Matylda Ślosarska, „Zobacz bardziej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracja – obserwacja – reakcja – refleksja – tworzenie. Tak w kilku hasłowych kategoriach opisuje swój proces twórczy młoda artystka, Matylda Ślosarska anonsując w ten sposób swoją wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Jak pisze: „Tworzenie to nieustanne poszukiwanie idealnych kształtów, wzorów, form; tworzenie to osobisty moment – powstaje autorska wypowiedź, prezentacja własnego świata”.

Tę artystyczną intymność wyraźnie widać w pracach Matyldy – skupionych, precyzyjnych, z ogromną dbałością o każdy szczegół. Matylda Ślosarska tworzy abstrakcyjne obrazy, czasem inspirowane formami botanicznymi, składające się z punktów, linii i plam i utrzymane w bielach, szarościach i czerniach. Wszystkie płaszczyzny tworzone są z odręcznych kropek, budujących iluzoryczną linię, albo z minimalnych kółek, czy drobnych kresek. Uwaga i skupienie artystki winno się udzielić także odbiorcy – twórczyni celowo unika nadmiernych opisów swoich prac, także ich tytułowania, by jak najgłębiej nawiązać kontakt z widzem, swoistą więź; wywołać jego własne, równie intymne jak w tworzeniu, reakcje i przemyślenia.

Matylda Ślosarska (ur. 1987) – jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2011 roku. Zaprezentowała go również na wystawie w Pałacu Sztuki w Krakowie. W ramach wymiany międzynarodowej studiowała także w Accademia di Belle Arti we Florencji. Obecnie mieszka w Częstochowie, pracuje jako grafik i projektant wystaw w Muzeum Częstochowskim. W 2015 roku otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy.

Matylda Ślosarska, Zobacz bardziej
Od 11 marca do 10 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 10 marca 2016 roku, godzina 18.00
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz